29.08.2022

Dlaczego warto czytać książki psychologiczne?

Dlaczego warto czytać książki psychologiczne?

Książki przez wieki były kluczem do wiedzy. I choć dzisiaj dzięki internetowi mamy mnóstwo informacji w zasięgu ręki, ta stara prawda wcale nie traci na aktualności. Lekturę zwykle dobieramy do własnych upodobań, ale są tytuły, które warto przeczytać dla lepszego zrozumienia samego siebie. Z pewnością należą do nich dobre książki o psychologii.

Nauka, która bada prawa i mechanizmy rządzące działaniami i zachowaniami człowieka, w ostatnich latach rozwija się szczególnie szybko. Korzyści z takich lektur są niezaprzeczalne – oczywiście jeśli dobierzemy odpowiednie tytuły. Jakie to zalety i które książki warto jednak wybrać?

Książki psychologiczne – najważniejsze argumenty na ich korzyść

Przede wszystkim trzeba rozprawić się ze stereotypami. Prawdziwe książki psychologiczne nie mają bowiem nic wspólnego z dziełami szarlatanów różnej maści, którzy obiecują naukę czytania w myślach czy inne gruszki na wierzbie. Taka motywacja do czytania książek o psychologii szybko wygaśnie.

Jest jednak szereg innych powodów, dla których warto po nie sięgać. Ich pierwsza grupa to rozwój wewnętrzny. Już samo czytanie dowolnych tytułów stymuluje nasz mózg. Każdy wie, jak sport wpływa na zdrowie, ale nie każdy pamięta, że również mózg potrzebuje treningu. A do tego musi mieć coś więcej niż codzienną medialną papkę. 

Książki psychologiczne pozwalają na świadomą pracę nad sobą i swoim umysłem. Dzięki nim lepiej poznajemy swój organizm. Łatwiej rozumiemy, jakie czynniki nami kierują, co wpływa na nasze decyzje. Sama analiza to jednak tylko część korzyści. Dzięki poradom zawartym w takich publikacjach możemy bowiem lepiej kontrolować własne reakcje i unikać rzeczy, które źle na nas wpływają.

Jak zrozumieć człowieka, czyli zalety książek o psychologii

Książki psychologiczne mogą także pomóc w poznawaniu innych ludzi. Z kart takich publikacji wyłania się bowiem wiedza na temat mechanizmów, które kierują ludzkimi poczynaniami. Dzięki nim dowiemy się więc nie tylko więcej o swoim wnętrzu, ale także o tym, jak emocje przeżywają inni ludzie.

Tytuły na temat psychologii prowadzą więc do trudnej prawdy zrozumienia drugiego człowieka. Wszystko zaczyna się w głowie, a jeśli znamy potencjalne reakcje, możemy lepiej planować własne poczynania. W takich książkach nie ma oczywiście recepty na sterowanie poczynaniami innych, ale na poprawę relacji z innymi już jak najbardziej.

Książki o psychologii pomogą więc lepiej poznać siebie i innych. A to klucz do szczęśliwszego życia – wszystko w oparciu o fachową literaturę i sprawdzone porady. 

Książki o psychologii – tytuły, które warto znać

Oczywiście wymienione powyżej atuty zawierają w sobie tylko najlepsze książki psychologiczne. Wśród nich znajduje się kilka tytułów, które będą stanowić świetny początek przygody z taką literaturą, ale spodobają się również osobom, które publikacje na tematy psychologii studiują od lat.

Jedną z ciekawszych książek z pewnością jest “Sztuka autoreformy” Jaya Samita. Autor nie tylko przekonuje w niej, że warto podążać za marzeniami, ale również pokazuje, w jaki sposób to zrobić. Warto zacząć od siebie, a pomóc mogą w tym strategie sprawdzone na gruncie… biznesowym.

Duży wpływ na naszą psychikę oraz na to, jak odbierają nas inni ludzie, ma sposób prowadzenia rozmowy. Właśnie tym tematem postanowiła zająć się Łada Drozda w książce “Jak to powiedzieć? Rozmawiaj z odwagą, życzliwością i zaangażowaniem”. To tytuł, który pomoże Ci usprawnić własną komunikację ze światem i odkryć zupełnie nowe możliwości.

A może zainteresuje Cię poradnik świadomego życia? Tytuł “Kochaj ludzi, używaj rzeczy. Odwrotnie to nie działa” pozwala na uporządkowanie swojej codzienności i relacji z innymi ludźmi. Jego autorzy –  Joshua Fields Millburn i Ryan Nicodemus – bazują na własnych doświadczeniach. Przekonują, że kluczem jest uporządkowanie siedmiu najważniejszych relacji w życiu. Warto dowiedzieć się, co mają na myśli.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Instagram OSMPower