05.08.2022

Jak sport wpływa na zdrowie?

Jak sport wpływa na zdrowie?

Mówi się, że sport to zdrowie… I dobrze się mówi! Jeśli nie masz wystarczającej motywacji, aby rozpocząć aktywny tryb życia, ten artykuł Ci jej dostarczy. Za kilka tygodni możesz być zdrowszym, bardziej energicznym i szczęśliwszym człowiekiem. Przeczytaj, jak sport wpływa na zdrowie, a potem przetestuj to na sobie – nie ma na co czekać.

Dlaczego sport jest zdrowy?

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego sport jest ważny dla zdrowia. Krótko? Bo tak to zaprojektowała Matka Natura. Ruch jest dla organizmu bodźcem do wzmacniania się. To ewolucyjne uwarunkowanie, które umozliwia przetrwanie. To punkt wyjścia do omawiania, jak sport wpływa na zdrowie.

Dzięki treningom, ciało zauważa, że aktualnie jest słabe. Jeśli pozostanie słabe, nie poradzi sobie na dłuższą metę z dużą aktywnością i nie przetrwa… 

Ewolucja zakodowała tę świadomość w mózgu każdego człowieka. Pod wpływem wysiłku, ciało robi co może, by stać się silniejsze i dzięki temu nie zginąć. W drugą stronę – siedzący tryb życia osłabia. Po co organizm ma być silny, skoro warunki tego nie wymagają? No właśnie!

Dlaczego sport jest ważny dla zdrowia? Bo przypomina ciału, że ma być silne. A ono odpowiada zgodnie z ewolucyjnymi uwarunkowaniami – wzmacnianiem się.

Sport i jego wpływ na zdrowie – dwa warunki

Sport a zdrowie? Korzyści z ćwiczeń będą ogromne, ale musisz podeprzeć je dietą. Osoba aktywna fizycznie potrzebuje więcej białka, powinna jeść pełnowartościowe i dbać o nawodnienie. Wtedy, ciało będzie mogło funkcjonować prawidłowo, regenerować się i wzmacniać.

Druga sprawa – odpoczynek. Sport trzeba dawkować z umiarem. Aktywni fizycznie muszą się wyspać i nie przemęczać wielogodzinnymi treningami. Sesję ćwiczeń przeplataj sesją relaksu. Nie ćwicz z zakwasami i staraj się spać przynajmniej 7h na dobę.

Bez zdrowego żywienia i odpoczynku, wysiłek będzie osłabiał ciało. Jedzenie to Twój budulec, a podczas snu mięśnie spokojnie się goją. Trzy fundamenty zdrowego trybu życia to właśnie sport, jedzenie i sen!

Jak sport wpływa na zdrowie? Łatwa kontrola wagi

Miliony osób rozpoczynają treningi aby zrzucić wagę. Mają rację, bo nic nie działa na sylwetkę tak dobrze, jak sportowy tryb życia. Ćwiczenia przekładają się na redukcję nadmiaru tłuszczu, a to w prostej linii na ogólne zdrowie.

Sport i jego wpływ na zdrowie poprzez redukcję wagi, to zapobieganie wszystkim chorobom wynikającym z otyłości. Dzięki zrzuceniu wagi poprawisz pracę serca, działanie układu hormonalnego, ułatwisz pracę narządom wewnętrznym i… przestaniesz mieć zadyszkę po wejściu na drugie piętro. Lista schorzeń powiązanych z otyłością jest bardzo długa. Dośc powiedzieć, że dzięki uprawianiu sportu nie poznasz jej w praktyce.

dlaczego sport jest ważny dla zdrowia odchudzanie  na joggingu
Lekki jogging pomoże zrzucić nadwagę, a to niesie szereg zdrowotnych korzyści.

Waga w normie to sprawność, energia, dobre samopoczucie i zdrowie na długie lata. Pomyśl o uprawianiu sportu zanim uniemożliwią Ci to choroby biorące się z nadwagi.

Nie masz nadwagi? Wciąż jest cała masa powodów, by zacząć ćwiczyć. Jak sport wpływa na zdrowie w innych dziedzinach?

Jak sport wpływa na zdrowie? Mózg też ćwiczy!

Sport i jego wpływ na zdrowie obejmuje także organy – w tym centrum dowodzenia, czyli mózg. Trening stymuluje układ nerwowy – to on operuje mięśniami

Za sprawą aktywności fizycznej, tworzą się nowe połączenia nerwowe. To naturalny mechanizm adaptacyjny. Kiedy ćwiczysz, mózg musi pilnować Twojej postawy, skurczu mięśni, wyostrzyć refleks – pracuje równie ciężko, jak mięśnie. W ostatecznym rezultacie, sport poprawia funkcje poznawcze, pamięć i kreatywność. 

Najlepsze dla mózgu są treningi na świeżym powietrzu. Dotlenienie sprzyja mózgowi, więc gdy tylko będziesz miał okazję, wyjdź z matą do ćwiczeń na dwór. Zobaczysz, że umysł od razu zacznie sprawniej pracować – do głowy przyjdą Ci nowe pomysły.

Jak sport wpływa na zdrowie? Układ ruchu

Na pewno słyszałeś, że nieużywane mięśnie zanikają. To prawda. Przeciwdziała temu sport, a zdrowie całego układu ruchu przychodzi przy okazji. 

Ćwiczenia fizyczne wzmacniają mięśnie, stawy i kości. Podparte dietą bogatą w białko, minerały i witaminy, dadzą Ci zdrowe ciało, niewzruszone upływem dekad. 

Sport a zdrowie? Jeśli od siedzącego trybu życia boli Cię kręgosłup, ,,strzyka” w kolanach, szyja jest napięta a nogi obrzmiałe, wystarczy się rozruszać. Jak sport wpływa na zdrowie? Cofając efekty leżenia na kanapie, przywraca Cię do sprawności sprzed lat. 

Przekonaliśmy Cię do aktywności? Jeśli nie… czytaj dalej, bo sport i jego wpływ na zdrowie to jeszcze szerszy temat!

Sport a zdrowie – rola techniki

Aktywność fizyczna obrosła w wiele mitów. Mówi się na przykład, że biegacze niszczą kolana, a ciężarowcy psują kręgosłup. Tak jest w niektórych przypadkach… jeśli ćwiczą niedbale.

To, jak sport wpływa na zdrowie układu ruchu, zależy w dużej mierze od technicznej poprawności ćwiczeń. Bez obaw – bardzo łatwo się jej nauczyć. Wystarczy kilka wskazówek, przeczytanie artykułów instruktażowych oraz słuchanie swojego ciała, żeby zdrowo uprawiać sport. 

sport a zdrowie trening w domu
Sport i jego wpływ na zdrowie zależą od techniki. Na początek, ćwicz z instruktażowym filmem – na Youtube znajdziesz ich wiele.

To nieprawda, że bieganie psuje kolana, a podnoszenie ciężarów rujnuje kręgosłup. Poprawne bieganie i poprawne podnoszenie ciężarów daje wręcz odwrotny efekt. 

Niezależnie od wybranej dyscypliny, pilnuj poprawności technicznej ćwiczeń, pamiętaj o odpoczynku i żywieniu, a biologicznie odmłodniejesz.

Sport a zdrowie serca

Jak sport wpływa na zdrowie układu krwionośnego? O redukcji nadwagi już wiesz. Jednakowoż, aktywność fizyczna wspiera serce także bardziej bezpośrednio.

Podczas wysiłku, serce pompuje więcej krwi, aby zasilić pracujące mięśnie. W ten sposób, ono też trenuje. Przypominamy – serce jest mięśniem! Najbardziej lubi dynamiczne treningi – bieganie, pływanie bądź taniec.

Wzmocnij swój najważniejszy mięsień sportem, a przez dziesięciolecia nie odwiedzisz kardiologa.

Redukcja stresu – żyć spokojniej to żyć zdrowiej!

Stres to jeden z największych wrogów zdrowia. Uprawiając sport, możesz go łatwo zredukować – bez papierosów, alkoholu czy zajadania się słodyczami na poprawę nastroju.

Podczas treningu, organizm uwalnia hormony szczęścia i motywacji. Dzięki nim pozbywasz się stresu, a Twój nastrój z miejsca się poprawia. Po dobrym treningu dzień staje się lepszy, a stresujące sytuacje odchodzą w niepamięć. 

Im mniej stresu, tym zdrowiej, prawda? Zamiast za papierosa, złap za buty i idź wybiegać zdenerwowanie!

Jak sport wpływa na zdrowie psychiczne?

Poza redukcją stresu, sport robi dla zdrowia psychicznego coś jeszcze. Dodaje pewności siebie, przydatnej w codziennych sytuacjach. Poprawa sylwetki sprawi, że poczujesz się w swoim ciele lepiej, łatwiej nawiążesz kontakty z obcymi i przestaniesz ,,dołować” się patrząc w lustro. 

Oprócz tego, dzięki ćwiczeniom, poczujesz, że możesz wszystko. Sport to ciągłe przełamywanie własnych ograniczeń. Z dnia na dzień, będziesz coraz sprawniejszy, co nie bez znaczenia dla psychiki. Silne ciało, to silny umysł – przekonaj się na własnej skórze.

Jeśli zależy Ci głównie na zwiększeniu pewności siebie, rozważ szczególnie trening sztuk walki. To one czynią najbardziej gotowymi na wyzwania…  niewymagające użycia siły. 

Sport przeciwdziała depresji i jest świetnym uzupełnieniem psychoterapii. W dzisiejszych czasach, każda broń przeciw zaburzeniom psychicznym jest na wagę złota. Bądźmy szczerzy – rzeczywistość nie sprzyja zachowaniu ,,lekkiej głowy”…

Sport i jego wpływ na zdrowie w każdym wieku

Jak sport wpływa na zdrowie zależnie od wieku? Pozytywnie – trzeba tylko dopasować dyscyplinę i intensywność do stanu zdrowia. Nigdy nie jest się za starym ani za młodym na uprawianie sportu.

jak sport wpływa na zdrowie ćwiczenia z dzieckiem
Jak sport wpływa na zdrowie najmłodszych? Bardzo pozytywnie – naukowcy są co do tego zgodni.

Trening siłowy zaleca się nawet dzieciom. Korzystają na nim również seniorzy, bo przeciwdziała sarkopenii – zanikowi mięśni wynikającemu z wieku. 

Bieganie można rozpocząć na emeryturze – na maratonach spotkasz nawet 80-latków. Dla osób ze słabą kondycją polecamy slow jogging i nordic walking – to lekkie aktywności, odpowiednie dla każdego seniora. 

Jaka dyscyplina jest najlepsza?

Jak sport wpływa na zdrowie już wiesz… a teraz, jaki sport wybrać  dla siebie? 

Wybór dyscypliny sportowej zależy od stanu zdrowia oraz własnych preferencji. Każdy sport, do którego nie masz przeciwwskazań i będziesz chciał uprawiać go regularnie, jest tym właściwym.

Gry zespołowe? Poprawiają wydolność  i wspomagają zdrowie psychiczne dzięki budowaniu więzi z drużyną. Taniec? Relaksuje i wzmacnia mięśnie. Pływanie? Poprawia ogólną kondycję bez obciążania stawów. Rower? Przyjazny kolanom sposób na zrzucanie dużej nadwagi. I tak dalej…

Każdy sport wnosi do zdrowia coś na plus! Niezależnie od tego, którą dyscyplinę ostatecznie wybierzesz, wyniesiesz korzyści z ćwiczeń. Aktywność ma być dla Ciebie przyjemna – to najważniejsze.

A jeśli nie chcesz angażować się w ,,poważny” sport… zacznij od zwykłych spacerów. Coraz dłuższych, nieco szybszych, przeplatanych truchtem. Już to wystarczy, by po latach siedzącego trybu życia zaobserwować benefity. 

Chcesz się przekonać? Zakładaj wygodne buty i ruszaj na dwór!


Sport a zdrowie? Aktywność fizyczna to naturalne lekarstwo na procesy starzenia, osłabienie wynikające z siedzącego trybu życia oraz stres. Wybierz dyscyplinę, która będzie sprawiać Ci przyjemność. Czy będzie to trening siłowy, czy siatkówka lub rower – skorzystasz. Jak sport wpływa na zdrowie? Jak najlepiej!