02.08.2022

Wyprawka szkolna – lista najważniejszych rzeczy na nowy rok szkolny

Wyprawka szkolna – lista najważniejszych rzeczy na nowy rok szkolny

Zbliża się koniec wakacji – czas skompletować szkolna wyprawkę! Przygotowaliśmy spis najważniejszych rzeczy, byś we wrześniu nie musiał szukać brakujących elementów. Wyprawka szkolna – lista jest konieczna, bo do szkoły potrzeba naprawdę wielu rzeczy! Przeczytaj i zaproś dziecko do wspólnego wybierania szkolnych akcesoriów!

Wyprawka szkolna – lista krótka

Pozycje obowiązkowe na liście wyprawki szkolnej to:

  • plecak i piórnik – dobieraj je na końcu
  • zeszyty – w zależności od klasy, przedmiotów i preferencji ucznia
  • długopisy i ołówki – jak najwięcej, bo dzieci szybko je gubią
  • zakreślacze, cienkopisy, flamastry – do robienia kolorowych notatek
  • akcesoria – zestaw geometryczny, gumka, temperówka, kalkulator i nożyczki
  • przybory plastyczne – kredki ołówkowe i świecowe, blok rysunkowy i techniczny, papier kolorowy, farbki
  • pudełko śniadaniowe, bidon i worek na buty

W dalszej części dowiesz się więcej na temat kompletowania wyprawki szkolnej, Co kupić? To pytanie wymagające dłuższej odpowiedzi! Czytaj dalej, a będziesz wiedział jakie dokładnie rzeczy wpisać na listę zakupów wyprawki szkolnej.

Wyprawka szkolna – lista. Plecak to podstawa!

Pierwsza szkolna rzecz, jaka przychodzi na mysl wszystkim rodzicom, to plecak lub torba szkolna. Nic dziwnego – podręczniki i przybory trzeba przecież w czymś nosić. O plecaku warto myśleć jak najwcześniej. Wybór jest ogromny, więc trudno trafnie zdecydować na ostatnią chwilę.

Dobry plecak szkolny powinien być dopasowany do anatomii dziecka. Wybieraj torby od zaufanych producentów, z certyfikatami bezpieczeństwa. Wtedy będziesz miał pewność, że konstrukcja plecaka jest ergonomiczna, a materiały i farby neutralne dla zdrowia. Zwróć uwagę również na elementy odblaskowe, dzięki którym Twoje dziecko będzie bezpieczne na drodze podczas każdej pogody.

wyprawka szkolna lista rzeczy plecak
Wyprawka szkolna – lista zakupów obejmuje plecak, ale jest ona na samym końcu!

Wyprawka szkolna – lista rozpoczyna się od plecaka, ale radzimy, byś finalny zakup zostawił na koniec. Wynika to z faktu, że dopiero wiedząc ile książek i przyborów będzie nosić dziecko, określisz, jak duży musi być plecak. 

Wystarczą dwie przegrody, a może lepiej wybrać model z trzema? Ile kieszeni pozwoli na uporządkowanie wszystkiego? Jak dużo będzie ważył plecak? Odpowiedź na te pytania dostaniesz dopiero, gdy będziesz miał przed oczami pozostałą wyprawkę.

Dla młodszych klas, świetnie sprawdzają się plecaki z kółkami. Dziecko nie będzie miało kłopotów z noszeniem ciężkich książek. Dzieciom w starszych klasach szkoły podstawowej bardziej podobają się zwykłe plecaki, a licealistki chętnie wybierają torby.

Wyprawka do szkoły – lista zeszytów

Na liście wyprawki szkolnej muszą znaleźć się zeszyty. Ich ilość i format zależy głównie od klasy. Weź jednak pod uwagę także przyzwyczajenia Twojego dziecka.

  • Najmłodszym dzieciom będzie potrzebny komplet zeszytów 16- i 32-kartkowych w wąskie linie oraz w kratkę. To w takich zeszytach dzieci uczą się pisać i wykonują pierwsze obliczenia matematyczne. Cienkie zeszyty będą lepszą propozycją od opasłych brulionów, bo są przede wszystkim lekkie. 
  • Do klas 4-8 przydadzą się już zeszyty 60- i 86-kartkowe. Starsi uczniowie dużo piszą, szczególnie na matematyce i języku polskim. Muszą wracać do notatek przed sprawdzianami, więc częste zmiany zeszytów utrudniałyby im naukę. Lepiej postawić na grubsze zeszyty, aby starszak miał wszystko pod ręką. Najpotrzebniejsze będą zeszyty w kratkę – do każdego przedmiotu poza językiem polskim.
  • Wyprawka do szkoły – lista zeszytów dla licealisty, ucznia technikum czy szkoły zawodowej, zależy już wyłącznie od realizowanych przedmiotów i preferencji. Uczniowie szkoły średniej chętnie wybierają grube zeszyty kołowe. Z zeszytów kołowych łatwo uczyć się na stojąco, podczas podróży autobusem do szkoły. Licealiści ciągle to robią!

To jeszcze nie cała papierowa wyprawka szkolna. Listę uzupełnij o papierowe teczki – po jednej do każdego przedmiotu. Dzieci często otrzymują od nauczycieli dodatkowe materiały. Wklejanie ich do zeszytu to przeżytek!

Wyprawka do szkoły – lista. Piórnik

Każdy uczeń potrzebuje piórnika! Niezależnie od wieku, to obowiązkowa wyprawka szkolna. Co kupić dokładnie? To zależy od wieku ucznia i jego porządkowych przyzwyczajeń.  Ten zakup warto również zostawić na koniec, kiedy będziesz dokładnie wiedział, ile i jakich przyborów potrzebuje dziecko.

Wyprawka do szkoły – lista. Piórnik do młodszych klas

Dla uczniów młodszych klas, dobrym wyborem będą piórniki komorowe. To w nich najłatwiej uporządkować kredki i przybory geometryczne. W piórniku komorowym nie ma ryzyka połamania kredek. Dzieci w młodszych klasach używają ich prawie na każdej lekcji, więc muszą mieć je pod ręką.

Chcesz ułatwić sobie proces kompletowania wyprawki? Postaw na piórnik z wyposażeniem. Będziesz miał z głowy szukanie kredek, gumki, temperówki linijki i innych podręcznych przyborów. 

Dzieci chętnie porządkują swoje szkolne wyposażenie. Warto im ułatwiać praktykowanie tego dobrego nawyku dużym piórnikiem, w którym wszystko ma swoje miejsce.

Jaki dla starszaka i licealisty?

Wyprawka do szkoły – lista dla starszaków nieco się różni. Nastolatkowi, zamiast piórnika komorowego, zaproponuj piórnik tubę lub etui. W starszych klasach szkoły podstawowej oraz w liceum, kredki wychodzą z codziennego użycia. Najważniejszy jest komplet długopisów i ołówków, a ten zmieści się w poręcznym podłużnym piórniku.

wyprawka do szkoły lista rzeczy dla starszaka
Wyprawka szkolna – co kupić starszakowi? Dużo długopisów!

Starsze dziecko dużo chętniej wybierze właśnie taki piórnik. Nastolatkowie ciągle się spieszą! Realizując listę wyprawki szkolnej, nie staraj się za wszelką cenę, by akcesoria były łatwe w porządkowaniu. Dziecko i tak szybko wrzuci długopis do piórnika i pobiegnie na przerwę – z młodzieńczym pośpiechem nie da się wygrać!

Zwróć uwagę, by tuba lub etui były wykonane z wodoodpornych, sztywnych materiałów. Osłonią zawartość przed czynnikami zewnętrznymi, a książki przed plamami z tuszu.

Wyprawka szkolna – lista rzeczy na każdą lekcję

Jakich przyborów papierniczych potrzebuje dziecko? Każdemu uczniowi przyda się kilka długopisów i ołówków – przynajmniej po 3 do stałego noszenia. W domu miej… nieograniczony zapas. Długopisy szkolne oraz ołówki bez przerwy przepadają w niewyjaśnionych okolicznościach.

Kolejny punkt wyprawki szkolnej – lista nie byłaby kompletna bez kompletu cienkopisów i flamastrów. Jedne i drugie przydają się uczniom do robienia estetycznych notatek, ułatwiających naukę. W młodszych klasach są potrzebne również do prac plastycznych, a w starszych, do rysunków matematycznych i przyrodniczych.

Skoro doszliśmy do matematyki – przybory geometryczne to obowiązkowe wyposażenie. Już najmłodsi uczą się używać cyrkla i korzystają z linijki. Dzieci powyżej 3 klasy na każdej matematyce sięgają kątomierz i ekierkę. Najlepiej zakupić kompletny zestaw geometryczny – przyda się od pierwszej klasy, aż do matury.

Od klasy 4 w górę, niezbędny będzie także kalkulator. Wybierz kalkulator prosty – dziecko bez trudności poradzi sobie z wykonywaniem na nim obliczeń. Warto zauważyć, że sami nauczyciele często nie pozwalają na bardziej zaawansowane kalkulatory.

Wyprawka szkolna – lista rzeczy na plastykę

Kolejny punkt dotyczy głównie uczniów klas 0-3 – artystyczna wyprawka szkolna. Lista zaczyna się od kredek. Kredki ołówkowe i świecowe pozwolą Twojemu dziecku uwolnić swojego wewnętrznego artystę. Weź pod uwagę rozmiar zestawu. Wielkie komplety rysunkowe z dziesiątkami kredek zostaw w domu. Do szkoły daj dziecku ograniczony zestaw, do poręcznego noszenia

wyprawka szkolna lista zakupów na plastykę
W młodszych klasach dzieci używają najwięcej różnorodnych przyborów plastycznych.

Blok techniczny, rysunkowy i papier kolorowy – przyda Ci się zapas tych materiałów papierniczych. Dziecko na pewno zużyje je w trakcie roku szkolnego. 

Farby plakatowe – dziecko poradzi sobie z nimi dużo łatwiej, niż z akwarelami. Przyda się także plastelina – młodzi uczniowie używają jej na wielu lekcjach. Do kompletu dorzuć klej w sztyfcie.

Jak nosić kolorową wyprawkę szkolną? Lista powinna objąć także specjalną teczkę – mini-walizkę do tansportowania przyborów. W ten sposób będziesz miał pewność, że książki i zeszyty nie ulegną kolorowej katastrofie z farbkami w roli głównej. 

Wyprawka szkolna – co kupić na plastykę dla starszaka?

Dzieci w starszych klasach, używają na zajęciach artystycznych głównie kredek i bloku rysunkowego. Farby czy plastelina wychodzą z użytko. Zamiast kupować je starszakowi, zapewnij mu kredki i ołówki wysokiej jakości, umożliwiające wygodne rysowanie.

Dodatkowe akcesoria do szkoły

Trzy akcesoria mają obowiązkowe miejsce na liście wyprawki szkolnej. Są to:

  • worek na buty
  • pudełko śniadaniowe
  • bidon
wyprawka szkolna lista rzeczy pudełko na śniadanie
Wpisz śniadaniówkę na listę wyprawki szkolnej – kanapki to juz przeżytek!

Nawet jeśli dziecko ma dostęp do szafki w szatni, worek będzie potrzebny na buty na wychowanie fizyczne. Dzięki pudełku śniadaniowemu dziecko będzie miało pod ręką pełnowartościowe posiłki (zamiast słodkich drożdżówek), a bidon to pewniejsza opcja, niż pękające plastikowe butelki. W dodatku… bardziej ekologiczna.

Wyprawka tylko na jeden rok?

Wiele wymienionych akcesoriów przyda się na kilka szkolnych lat. Na pewno należy do nich plecak, piórnik, pudełko śniadaniowe i bidon. Są to też kalkulatory, cienkopisy do notowania i zestaw geometryczny.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przy kompletowaniu wyprawki szkolnej, lista objęła duży zapas zeszytów. One zawsze się przydają. Podobnie jest ze zwykłymi długopisami i ołówkami.

Warunek – przybory wysokiej jakości. Nie rozpadną się po jednym semestrze!

Wyprawka szkolna – co kupić? Porozmawiaj z wychowawcą!

Zanim skompletujesz wyprawkę do szkoły, listę skonsultuj z wychowawcą. Zwłaszcza w młodszych klasach, najważniejsze są jego sugestie. Zrób to przy okazji pytania o listę podręczników.

Szkoły miewają konkretne wymagania co do obuwia, a dzięki liście przedmiotów dobierzesz idealny komplet zeszytów do każdej klasy. Pamiętaj, aby zaopatrzyć dziecko w papierową teczkę do każdego przedmiotu.

Zaproś dziecko na zakupy!

Lista wyprawki szkolnej powinna być realizowana razem z jej użytkownikiem! Pozwól dziecku samodzielnie wybrać zeszyty, kredki i akcesoria do piórnika. Niech zdecyduje, który lunchbox i bidon najbardziej mu się podoba. 

Na koniec – plecak i piórnik dobrane do jego gustu estetycznego. Będa miały rolę motywacyjną! Wyprawka szkolna potrafi… osłodzić szkolne życie!


Wyprawka szkolna – lista jest do Twojej dyspozycji. Wiesz już, czym się kierować przy wyborze poszczególnych akcesoriów. Zaangażuj do tego dziecko, a ostateczne zakupy skonsultuj z wychowawcą. Dzięki temu, lista wyprawki szkolnej będzie dopasowana pod kątem praktycznym i tym najważniejszym – motywującym do nauki!