01.08.2022

Działdowo – atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć

Działdowo – atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć

Mamy okres wakacji, więc na pewno szukasz miejsca, gdzie mógłbyś zabrać swoją rodzinę lub pojechać tam sam. Co powiesz na Działdowo? W tym artykule pokażemy Ci, atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć, odwiedzając to malownicze miasto. Jednak, zanim pokażemy Ci zabytki Działdowa…

Krótko o mieście 

Działdowo to miasto, które znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, czyli na Mazurach. Leży w odległości około 80 km od Olsztyna. Nie jest to duże miasto, ale posiada ciekawe atrakcje, które warto zobaczyć – w szczególności w okresie wakacyjnym, kiedy można spędzić cały dzień na zwiedzaniu miejsca, którym jest Działdowo. Zabytki są tu na wyciągnięcie ręki. 

Jeśli chodzi o Działdowo, jako ciekawostkę można dodać, że było to jedyne miasto na Mazurach, które znalazło się w granicach Polski po I Wojnie Światowej i stało się siedzibą powiatu. 

Działdowo – atrakcje i zabytki

Zamek krzyżacki w Działdowie

Zamek w Działdowie powstał w 1391 roku, jednak jego budowa zaczęła się już w 1344. Budowla powstała na wzgórzu, co od samego początku zwiększała jego obronność. Co więcej, zamek otoczony był także bagnami. 

Było to miejsce spotkań Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego z książętami mazowieckimi. Miejsce to było obszarem częstych wojen i potyczek, dlatego też duża część zamku ucierpiała podczas najazdów. Do dnia dzisiejszego oryginalna budowla zachowała jedynie południowo-zachodnie skrzydło. 

Jeśli chodzi o samo zwiedzanie obiektu, to jest ono darmowe. Jest czynne od wtorku do niedzieli. Zamek można zwiedzić w godzinach 10-17, a w niedzielę 10-15. Muzeum znajduje się na dwóch poziomach zamku – parter i podziemie. Znajduje się tam 8 sal, które są doskonale dostosowane do zwiedzania. Oprócz ciekawych przedmiotów są tam także ekrany multimedialne oraz makiety. 

Jednak to nie wszystko, jeśli chodzi o zamek w mieście Działdowo. Atrakcje turystyczne w tym miejscu to także piękna kaplica z gwieździstym sklepieniem oraz refektarz – czyli jadalnię. 

Jeśli chcesz dobrze zwiedzić i poznać historię Zamku w Działdowie to przeznacz na tę atrakcję około 1 godziny. Na pewno nie będziesz żałować!

Zabytki Działdowo - zamek krzyżacki
Źródło zdjęcia: strona internetowa Zamki Polskie. 

Ratusz w Działdowie 

Jeśli chodzi o zabytki Działdowa, warto także rzucić okiem na piękny ratusz, który został wzniesiony w 1796 roku. Po I Wojnie Światowej budynek został zniszczony. Obudowano go w 1922 roku. 

Nad wejściem do ratusza znajduje się herb miasta Działdowo. Budynek posiada wieżę na środku, która przyciąga uwagę i sprawia, że obiekt dostojnie się prezentuje. W podziemiach znajdują się średniowieczne piwnice, lecz nie są dostępne. 

Jednak sam budynek to nie wszystko, jeśli chodzi o Ratusz miasta Działdowo. Atrakcje zapewnia powstałe tam w 2013 roku “Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie”. Można tam podziwiać ekspozycje dotyczące państwa krzyżackiego – wiele ekspozycji, broni, monet, zbroi i wiele innych. To prawdziwa perełka dla osób, które fascynują się tym fragmentem historii. 

Co ciekawe, codziennie o 11:55 z wieży odgrywany jest hejnał miasta. Dlatego też warto udać się tam zaraz przed południem, aby go odsłuchać. 

Ratusz - Działdowo atrakcje
Źródło zdjęcia: Oficjalna strona powiatu Działdowskiego.

Starówka w Działdowie

Odwiedzając ratusz, przejdziesz się także po rynku miasta Działdowo. Zabytki w tym miejscu nie zachowały się do naszych czasów, ale średniowieczny układ Starówki pozostał ten sam. Można zobaczyć tu piękne kamieniczki pokryte charakterystyczną czerwoną dachówką, które nadają cudownego klimatu.

Warto przeznaczyć kilkanaście minut, aby przejść się uliczkami i dostrzec prawdziwe piękno tego miejsca. 

Koszary wojskowe i obóz zagłady w Działdowie

Dla osób uwielbiających historię mamy kolejne zabytki. Działdowo było miejscem, gdzie stacjonowały wojska pruskie. Dlatego pod koniec XIX wieku wybudowano tam koszary wojskowe. Po wypędzeniu wojsk pruskich były one miejscem dla polskiej piechoty. 

Koszary wojskowe w Działdowie mają także smutną historię, ponieważ podczas II Wojny Światowej znajdował się tam obóz przejściowy, który spełniał rolę również obozu zagłady. Uznaje się, że w tym miejscu zginęło około 3 tysięcy osób. 

Teraz koszary wojskowe są zabytkiem miasta, który warto zobaczyć, jeśli zwiedzasz Działdowo. 

Koszary wojskowe w Działdowie
Źródło zdjęcia: Oficjalna strona powiatu Działdowskiego.

Zabytki Działdowa – Kościół św. Wojciecha i Podwyższenia Krzyża Świętego

To nie wszystko, jeśli chodzi o atrakcje. Działdowo ma także kościoły, które warto odwiedzić podczas swojej podróży. Pierwszy z nich to budynek, który znajduje się bardzo blisko Rynku Głównego w Działdowie – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Uznaje się, że pierwsza wersja świątyni powstała podczas budowy miasta. Niestety poprzez zniszczenia spowodowane wojnami kościół ma teraz bardziej nowoczesny wygląd i nie przypomina tego ze średniowiecza. Jednak warto go odwiedzić podczas wizyty w Działdowie. 

Kolejny jest Kościół św. Wojciecha, który wyróżnia się czerwoną cegłą oraz pokaźną wieżą. W środku budynku znajdują się tablice, które upamiętniają ofiary obozu w Działdowie oraz żołnierzy AK. Kościół posiada także relikwię św. Jana Pawła II. 

Zainteresowały Cię te atrakcje? Działdowo to naprawdę ciekawe miejsce, na które warto poświęcić jeden dzień wakacji lub dnia wolnego i zobaczyć niesamowite budynki i poznać historię tego miasta. Mamy nadzieję, że te propozycje zachęcą się do tego, aby odwiedzić Działdowo. Atrakcje turystyczne są tu na wyciągnięcie ręki. Wszystkie obiekty znajdują się w niedalekiej odległości od siebie.