04.08.2022

Jak poprawić widoczność i bezpieczeństwo? Ubrania odblaskowe na jesień

Jak poprawić widoczność i bezpieczeństwo? Ubrania odblaskowe na jesień

Jesień potrafi zachwycić pięknymi kolorami, ale i zniechęcić do siebie słotą, wiatrem oraz szarzyzną. O tej porze roku dni stają się coraz krótsze, na zewnątrz coraz szybciej robi się ciemno. W związku z tym jeszcze większe znaczenie niż zwykle ma wówczas odpowiednia widzialność – gdy jesteśmy widoczni, zwiększamy swoje bezpieczeństwo. Świetnie pomagają w tym ubrania odblaskowe na jesień.

Wybór takiej odzieży na rynku jest szeroki, warto jednak wybierać z głową. Co innego przyda się dzieciom czy innym osobom wracającym ze szkoły lub pracy po zmroku, inaczej należy skompletować ubrania robocze odblaskowe. Jak więc dobrać ubrania ostrzegawcze na jesień?

Ubrania odblaskowe na jesień – odzież robocza

Zgodnie z przepisami, pozornie robocze ubrania z odblaskami należą do kategorii odzieży ochronnej. Oznacza to, że na wielu stanowiskach ich użytkowanie jest nie tylko obowiązkowe, ale i obwarowane wieloma przepisami. Tak jest na przykład w przypadku drogowców, budowlańców czy osób obsługujących niektóre maszyny i pojazdy.

Na wielu stanowiskach wymagany jest najwyższy poziom ochrony, czyli odzież ostrzegawcza klasy trzeciej. Takie ubrania odblaskowe na jesień muszą posiadać 0,2 metra kwadratowego materiałów odblaskowych, cztery metry taśmy ostrzegawczej oraz 0,8 m kw. jaskrawego tła. Poza tym trzeba w nich uwzględnić przynajmniej jeden element ubioru z długimi rękawami lub nogawkami, a także ubranie okalające tułów.

Z tego powodu jako ubrania robocze na jesień funkcjonują przede wszystkim spodnie oraz kurtki odblaskowe. Te pierwsze to bardzo często ogrodniczki – najwygodniej nosi się te na bazie bawełnianych materiałów. Jesienne kurtki odblaskowe powinny z kolei chronić przed wiatrem i deszczem, obowiązkowo powinny więc posiadać kaptur.

Odzież odblaskowa na jesień – co wybrać na co dzień?

W październiku czy listopadzie kurtki odblaskowe przydają się również po pracy. Warto zostawić je na plecach w czasie wieczornego spaceru do domu, a nawet na przystanek autobusowy czy tramwajowy. W takich warunkach dobrze sprawdzają się ostrzegawcze kurtki typu bomber. To wygodna, krótka kurtka ze ściągaczem. Jej ocieplana warstwa zapewni ciepło nawet w chłodny wieczór.

Dobrym pomysłem na co dzień będą także bluzy odblaskowe. To ubranie, które dobrze sprawdzi się na przykład w pracach w ogrodzie czy wokół domu. Nawet gdy na zewnątrz jeszcze jasno lub dopiero szaro, również na własnym podwórku jesteśmy narażeni na nieprzyjemne niespodzianki. Bluza odblaskowa pozwoli w porę ostrzec innych domowników o naszej obecności i uniknąć wypadku.

Na cieplejsze dni wystarczy zwykła bluza ze ściągaczem. W chłodniejsze idealnym rozwiązaniem będzie odblaskowy polar. Jest wykonany z tkaniny hydrofobowej, poradzi więc sobie z lekkim deszczem lub wilgocią zamglonych dni. Do tego polary są wyposażone w zamek, który pomaga dostosować ubiór do zmieniającej się temperatury.

Odblaskowe akcesoria na jesień dla dzieci

Jesienią szczególną troską otaczamy również dzieci. Powroty ze szkoły po zmierzchu niestety nie należą o tej porze roku do rzadkości, a szkolny autobus nie wszędzie jest standardem.

Niestety, maluchy nie zawsze dają się namówić na zakładanie odblaskowych kurtek. Alternatywą jest więc wykorzystanie kamizelki ostrzegawczej. Żółta lub czerwona sprawdzi się idealnie. Można po prostu zarzucić ją na kurtkę i zwiększyć widzialność malucha.

Tyle że na plecach kamizelki czy kurtki i tak zwykle ląduje jeszcze plecak, zasłaniając sporą część jej powierzchni. Wówczas dobrze zaopatrzyć się w odblaski przypinane bezpośrednio do plecaka. W sklepach ze sprzętem BHP znajdziemy także świecące opaski odblaskowe. Najbezpieczniejszy może być jednak po prostu jaskrawy, odblaskowy plecak.