29.11.2023

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego – czego nie może w nim zabraknąć?

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego – czego nie może w nim zabraknąć?

Gabinet stomatologiczny to miejsce, w którym nauka, umiejętności lekarza dentysty oraz zaawansowane technologie spotykają się, tworząc środowisko sprzyjające kompleksowej opiece zdrowotnej pacjentów. W dzisiejszych czasach rozwój technologii stomatologicznej idzie w parze z coraz wyższymi oczekiwaniami pacjentów. W tym artykule przyjrzymy się interesującemu światu nowoczesnego wyposażenia gabinetu dentysty, które nie tylko ułatwia pracę lekarzy, ale także wpływa na jakość i skuteczność świadczonej opieki. Co musi obejmować wyposażenie gabinetu stomatologicznego? Sprawdź!

Najważniejsze miejsce w każdym gabinecie, czyli unit stomatologiczny

Unit stomatologiczny to przestrzeń w każdym gabinecie dentystycznym, w której przeprowadzane są różne procedury stomatologiczne. Składa się z wielu części, z których każda pełni określoną rolę – każdą z nich zamówisz w profesjonalnym sklepie z asortymentem dla tej branży, np. https://tech-dent.pl/. Oto główne elementy, których nie może zabraknąć w żadnym unicie stomatologicznym.

Najwięcej miejsca zajmuje zazwyczaj fotel stomatologiczny, który stanowi często punkt centralny w gabinecie. To miejsce, w którym pacjent powinien móc się odprężyć, pomimo tego co dzieje się w jego jamie ustnej. Dlatego warto zadbać o to, aby fotel był wygodny. Coraz więcej gabinetów decyduje się na umieszczenie obok niego telewizora, na którym osoba przybywająca na wizytę może oglądać ulubiony serial i nieco oderwać się od tego, co dzieje się wokół niej.

Fotel jest jednak tylko jednym z wielu elementów unitu stomatologicznego. W tym swoistym centrum dowodzenia stomatologa, nie może zabraknąć także stolik lekarza i asysty. To właśnie tam znajdują się urządzenia, które pozwalają na wykonywanie zabiegów w jamie ustnej, czyli mikrosilniki. Na nie zakładane są kątnice i prostnice. To także w tym miejscu swoje zastosowanie mają wiertła na turbinę, która jest alternatywą dla wcześniej wymienionych końcówek. Do unitu stomatologicznego zaliczamy także lampę, która pozwala lekarzowi na precyzyjną i komfortową pracę. 

Obok fotela pacjenta muszą znaleźć się jeszcze dwa niezbędne elementy – fotel lekarza oraz blok spluwaczki. Pierwszego z nich nie trzeba omawiać, skupmy się więc na tym drugim. To właśnie blok spluwaczki pozwala pacjentowi na wypluwanie śliny, która może być zanieczyszczona krwią, oraz przepłukiwanie jamy ustnej. Ważne, aby ten mebel znajdował się blisko fotela pacjenta, gdyż musi on mieć do niego wygodny i szybki dostęp.

Niezbędne wyposażenie gabinetu stomatologicznego, czyli narzędzia i materiały wypełnieniowe

Przejdźmy do elementów wykorzystywanych podczas leczenia stomatologicznego. Należą do nich oczywiście różne rodzaje wierteł, które montowane są na turbinach, kątnicach i prostnicach. W ten sposób lekarz zawsze ma do dyspozycji odpowiednie narzędzie do planowanego zabiegu. W zależności od specjalizacji lekarza przydatne mogą okazać się np. wiertła chirurgiczne, endodontyczne, do periodontologii czy usuwania amalgamatów. 

wyposażenie gabinetu dentystycznego
Podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego jest niezmienne, a co więcej – określone produkty powinny znaleźć się w nim w określonej liczbie sztuk.

Do podstawowych narzędzi należą także lusterka, pęsety czy zgłębniki. Z ich pomocą możliwe jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki, a często są one wykorzystywane także podczas zabiegów.

W gabinecie stomatologicznym nie może zabraknąć także materiałów wypełnieniowych. Należą do nich: kompozyty chemoutwardzalne i światłoutwardzalne, glasjonomery, kompomery oraz amalgamaty. Istotnym elementem wyposażenia są także wypełnienia tymczasowe, wykorzystywane w codziennej pracy stomatologa.

Bezpieczeństwo pacjentów i personelu na pierwszym miejscu

Podczas zabiegów, lekarze dentysty, asystenci i inne osoby pracujące w gabinecie stomatologicznym powinny nosić maseczki ochronne oraz okulary, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia bakterii drogą kropelkową. Nie można zapomnieć także o rękawiczkach, które często są zmieniane przez specjalistów nawet kilka razy podczas jednej wizyty. Ważne są także fartuchy oraz odzież ochronna.

W każdej klinice stomatologicznej powinien znaleźć się autoklaw, który pozwala na oczyszczenie narzędzi i przygotowanie ich do używania po raz kolejny. Pakowane w pakiety narzędzia po skutecznej sterylizacji mogą z powrotem trafić do gabinetu. 

Niektóre kliniki decydują się na zakup urządzeń do sterylizacji powietrza, które są doskonałym wsparciem bezpieczeństwa w takich miejscach. Świetnie sprawdzają się podczas sezonów chorobowych, dbając o bezpieczeństwo personelu, ale jednocześnie chronią pacjenta podczas zabiegu, usuwając zagrażające mu drobnoustroje z powietrza.