29.01.2024

Jak zacząć biegać? Dla początkujących – 5 wskazówek na start

Jak zacząć biegać? Dla początkujących – 5 wskazówek na start

Jak zacząć biegać? Dla początkujących najważniejsze jest to, co już masz, skoro tu dotarłeś – chęci! Od nich rozpoczyna się wszystko. Czas więc przejść do realizacji. Z tymi pięcioma wskazówkami prosto od doświadczonych biegaczy zaczniesz uprawiać ten piękny sport bez najmniejszych komplikacji. Działaj, a już za kilka tygodni będziesz sobie wdzięczny!

Czy każdy może zacząć?

Prawie każdy może zacząć rekreacyjnie uprawiać bieganie. Wiek ani doświadczenie ze sportem nie grają roli. Możesz zacząć nawet na emeryturze, choć nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia ze sportem!

Jak to jednak bywa w każdym sporcie, niektóre problemy zdrowotne zmuszają do wstrzymania się z trenowaniem. Bieganie to intensywny sport, a przeciwwskazaniami do niego są:

 • choroby serca,
 • choroby układu oddechowego,
 • choroby układu ruchu, np. zwyrodnienia stawów, kręgosłupa, osteoporoza,
 • aktywne urazy kończyn dolnych i bioder,
 • osłabienie spowodowane np. anemią,
 • otyłość.

W przypadku takich problemów zdrowotnych pomysł biegania należy skonsultować z prowadzącym lekarzem.

Te przeciwwskazania Cię nie dotyczą? A więc czytaj dalej – oto jak rozpocząć przygodę z bieganiem!

1 – Pobierz aplikację

Aplikacje do biegania są dostępne za darmo na każdego smartfona. Te programy mierzą całkowity czas biegu, pokonany dystans, osiągane tempo i spalone kalorie. Niektóre wersje dysponują gotowymi planami treningowymi dla biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Na wagę złota są także funkcje motywacyjne – zbieranie odznak, wypełnianie wyzwań, kontakt ze sportową społecznością.

Najlepsza aplikacja? Sprawdź aktualny ranking przygotowany przez specjalistyczny portal SBiegacza: https://sbiegacza.pl/aplikacje-do-biegania-6-najlepszych-aplikacji-dla-biegaczy/. Redaktorzy przetestowali aktualnie popularne programy, by wybrać absolutną śmietankę.

Z taką aplikacją idź już na pierwszy trening. Uruchom ją tuż przed startem i zapisz swój pierwszy trening. Od tej pory będziesz mógł monitorować swój progres w aplikacji.

2 – Spraw sobie prawdziwe buty treningowe

Buty do biegania powinny pochodzić ze sklepu sportowego. Tylko tam dostaniesz obuwie o właściwościach technicznych potrzebnych do bezpiecznego trenowania. Obsługa pomoże Ci dobrać rozmiar (odrobinę większy od codziennego), poziom amortyzacji i typ podeszwy. Zastanów się, po jakim terenie będziesz biegał, bo obuwie do biegów szosowych oraz terenowych mocno się różni.

Dlaczego nie należy biegać w zwykłych wygodnych butach? Ponieważ nie mają one amortyzacji. Jeśli ruszysz na trening w płaskich butach spacerowych, nabawisz si,ę okropnego bólu kolan.

3 – Krótka nauka

Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Tak, jak zaczyna się każde hobby – od zdobycia odrobiny wiedzy. Poczytaj nieco o takich rzeczach jak:

 • poprawna technika biegu,
 • rozgrzewka przed bieganiem,
 • rozciąganie mięśni po treningach,
 • sposoby na radzenie sobie z kolką,
 • posiłki przed bieganiem.

Najważniejsza na początku jest zdecydowanie technika. Stawianie poprawnych biegowych kroków to warunek przyjemnego trenowania bez kontuzji. Dalej – pamiętaj, by nigdy nie pomijać rozgrzewki, a po zakończeniu biegu rozciągnąć całe ciało. Kolka dopada nawet zawodowych sportowców – grunt to wiedzieć, jak jej zapobiegać i sprawnie likwidować. Odpowiednio skomponowany posiłek pomoże Ci świetnie biegać… i tak dalej!

Informacje o wszystkich wymienionych sprawach znajdziesz na wspominanym wyżej portalu SBiegacza. Biegacz uczy się całe życie – nie zwlekaj, bo ta wiedza jest bardzo potrzebna, a przy okazji niezwykle ciekawa!

4 – Jak zacząć biegać – dla początkujących są marszobiegi!

Marszobiegi to doskonały początek biegania dla osób ze słabą kondycją. Polegają, jak sama nazwa wskazuje, na łączeniu marszu i biegu. Zaczynasz od biegu. Gdy potrzebujesz odpoczynku, to przechodzisz do szybkiego marszu, a w momencie gdy siły wrócą znowu poruszasz się biegiem.

Zacznij od krótkich odcinków biegu przeplatanych długimi odcinkami marszu. Stopniowo wydłużaj odcinki biegu i skracaj czas marszu – wkrótce już w ogóle nie będziesz potrzebował zwalniania tempa. Skoncentruj się na prawidłowej technice biegu. Nie zatrzymuj się – odpoczywaj tylko w marszu, nawet bardzo wolnym.

5 – Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Powoli!

Dla początkującego biegacza nie liczy się to, jakie wyniki osiąga. Najważniejsza jest dobra zabawa i nauka techniki. Liczby w aplikacji treningowej pokazują Ci, z jakiego pułapu startujesz, traktuj je jednak tylko pomocniczo. A już na pewno nie porównuj z bardziej doświadczonymi sportowcami!

 • Trzymaj stałe, nawet bardzo wolne tempo. Pilnuj tylko techniki biegu.
 • Na pierwszy raz wystarczy 20 minut marszobiegu. Stopniowo wydłużaj czas treningu.
 • Rób 1 dzień przerwy między treningami. Jest potrzebny na zregenerowanie mięśni.
 • Wybieraj płaskie, łatwe trasy. Wzniesienia są dla zaawansowanych.
 • Nie trenuj z zakwasami. Zrób jeszcze jeden dzień przerwy, aż miną.

Ciesz się ruchem w swoim tempie. Na walkę o wyniki przyjdzie czas – będziesz mógł to robić przez resztę życia, gdy już rozkręcisz organizm ;).


To, jak zacząć bieganie, dla początkujących może być bardzo trudne, jeśli podejdą do trenowania bez podstawowej wiedzy. Odwiedź poradnikowy portal SBiegacza, prowadzony przez doświadczonych sportowców. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebuje nowy na trasie – od rankingów aplikacji, przez instrukcje poprawnej techniki, po pomysły na najlepsze posiłki przedtreningowe.