07.08.2022

Firany na duże okno – jakie wybrać?

Firany na duże okno – jakie wybrać?

Duże okna w pomieszczeniu – czy może być coś wspanialszego? Takie przeszklenia sprawiają, że wnętrze staje się jasne i bardzo przestronne. Większość marzy więc o czymś takim. Jeśli jednak masz takie okna w swoim mieszkaniu, zapewne wiesz, że bywa to także spore wyzwanie aranżacyjne. Łatwo bowiem przytłoczyć pokój, wybierając do niego nieodpowiednie osłony. Jakie firany na duże okna sprawdzą się więc najlepiej? Jakich modeli szukać? Sprawdź artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Firany na duże okna – postaw na jasne kolory

Wiem, że jasne kolory w aranżacji kojarzą się głównie z małymi i ciasnymi pomieszczeniami. Takie barwy pozwalają przecież optycznie powiększyć całą dostępną przestrzeń. Wybierając firany na duże okna, zdecydowanie warto jednak iść w tym kierunku. 

Zdecyduj się na jasne odcienie z jednego dość prostego powodu. Wszelkie ciemne materiały niestety mogą przytłoczyć nawet to największe pomieszczenie. Do tego takie osłony sięgające niemalże od samego sufitu do podłogi mogą skutecznie zablokować ilość przedostającego się do pomieszczenia światła. Wtedy wypoczynek w nim czy codzienne funkcjonowanie nie będą aż tak przyjemne, jak mogłyby być. 

Lepiej więc zdecydować się na jasne firany. Oczywiście nie oznacza to, że musisz postawić na klasyczną biel. Świetnie poradzą sobie także wszelkiego rodzaju odcienie szarości, beżu czy nawet pastele. Postaraj się po prostu znaleźć kolor, który najlepiej podkreśli charakter całego wnętrza. Firany mają być jego uzupełnieniem, a nie elementem wyglądającym na wybrany w sposób przypadkowy.

Firany na duże okna - jasna kolorystyka
Do dużych okien bardzo dobrze pasują firany z wykorzystaniem np. dwóch kolorów – jasnego i nieco ciemniejszego. Ciekawe gradientowe przejście między nimi zawsze wpływa pozytywnie na nowoczesny charakter pomieszczenia.

Wybierz ciekawy wzorek, który będzie zdobił firanki na duże okna

Nie przepadasz za jasnymi osłonami okiennymi, ponieważ uważasz je za nudne? W takim razie nie wybieraj jednolitych modeli. Zdecyduj się na wzorek, który doda uroku oraz charakteru całej aranżacji. Musisz jednak najpierw zastanowić się, jak bardzo widoczny ma być motyw. Jeśli chcesz tylko lekko urozmaicić wnętrze, świetnie sprawdzi się firana na duże okno z bardzo subtelnym printem, widocznym niemalże tylko z bliska. Takie zdobienie nada lekkości, ale też nowoczesnego klimatu.

Gdy chcesz nieco bardziej zaszaleć, możesz wybrać firany z wyróżniającym się wzorem – dość okazałym i widocznym z daleka. Wciąż bazuj jednak na jasnych kolorach. Wtedy pomieszczenie nie straci swojej przestronności, wciąż będzie świeże, jednak zostanie w ciekawy lekki sposób przełamane.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem okazują się niejednokrotnie także wzorki przestrzenne na firanach. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju liściach, kwiatach czy falbankach wykonanych z podobnego materiału. Wtedy długa płaska tafla firany zyskuje przełamanie. Wnętrze nie wysmukla się czy wydłuża dodatkowo. W przypadku dużych przestrzeni jest to świetny efekt, do którego warto dążyć. Szybko przekonasz się, że takie rozwiązanie prezentuje się elegancko, nie przytłacza mieszkania, jednak przy okazji sprawia, że w oknach “coś” się dzieje!

Pamiętaj, by zdecydować się na lekki materiał

Firanki na duże okna powinny cechować się także lekkim materiałem. Zasada jest tutaj taka sama jak w przypadku jasnych kolorów. Ciężkie tkaniny niestety zmniejszą i przytłoczą dostępną przestrzeń. Do tego niepotrzebnie zablokują ilość przedostającego się do mieszkania światła. O wiele lepiej postawić na coś zdecydowanie lżejszego – mimo że ciężkie firany prezentują się wyjątkowo elegancko i dostojnie. Trudno będzie Ci jednak zniwelować ich dominację we wnętrzu – nawet jeśli użyjesz sporej ilości dodatków.

Postaw więc na subtelne i delikatne materiały. Jeśli okaże się, że przez to okna wyglądają na jeszcze większe i wyższe, możesz zdecydować się na lekkie podpięcie firan. Wykorzystaj do tego specjalne upinacze dekoracyjne lub ozdobne sznury. Pamiętaj jednak przy tym, że takie detale muszą być drobne i delikatne. Duże okazałe modele niestety nigdy nie prezentują się dobrze w towarzystwie lekkiego materiału.

Firany na duże okno - lekkie materiały
Lekkie materiały firan sprawdzają się zawsze o wiele lepiej. W końcu element ten przykrywa niemalże całe przeszklenie, dlatego lepiej nie eksperymentować w tym przypadku z ciężkimi modelami, blokującymi ilość przedostającego się do mieszkania światła.

Postaraj się zabawić formą, wieszają firany do dużych okien

Gdy kupisz już firany do dużych okien, musisz cały czas pamiętać, że to głównie Ty odpowiadasz za to, jak będą prezentowały się na przeszkleniu. Ich wygląd zależy przecież chociażby od tego, w jaki sposób zostały powieszone na karniszu. 

Przy dużych oknach lepiej nie rezygnować z marszczeń. Ich brak spowoduje pojawienie się na oknie dużej firanowej tafli. Ta nie będzie zbyt dobrze prezentować się w sporym wnętrzu i przy większych przeszkleniach. Wykonaj więc specjalne zakładki. Rób je co kilka centymetrów. Dzięki temu firana będzie wyglądała tak, jakby była w ciągłym ruchu. To wpłynie bardzo dobrze na ogólną estetykę całego wnętrza. 

Jeśli chcesz, możesz dodatkowo spiąć je w jakiś finezyjny sposób. Najlepiej po prostu eksperymentować i sprawdzać, co prezentuje się najlepiej.

Nie bój się dodatkowych elementów dekoracyjnych

Proste długie firany na duże okna warto w jakiś sposób urozmaicić i przełamać. Sprawisz wtedy, że cała aranżacja ożyje i nabierze charakteru. Co możesz więc zrobić?

W pierwszej kolejności rozważ zakup lambrekinów. Co to takiego? Najprościej mówiąc, jest to element dekoracyjny w postaci długiego paska materiału z charakterystycznymi ząbkami od dołu. Najczęściej zdobi się go dodatkowo frędzlami czy haftem. Wiesza się go na firany, by nieco optycznie skrócić znajdujący się pod nim materiał. W przypadku dużych i wysokich okien jest to oczywiście wskazany zabieg.

Do tego możesz wykorzystać także upinacze, o których już wspominałam. Z ich pomocą nadasz kształtu swoim firanom i sprawisz, że te nie będą tworzyły na przeszkleniu jednolitej tafli. Na koniec pamiętaj jeszcze o zasłonach. Te mogą być nieco cięższe i ciemniejsze, jednak cały czas uważaj, aby nie przytłoczyć wnętrza. Bazuj tylko na lekkich kontrastach, a nie na wyraźnych przeciwieństwach.

Jak widzisz, zakup idealnej firany na duże okno wcale nie jest taki łatwy. Jeśli jednak będziesz podążać za moimi wskazówkami, z pewnością znajdziesz rozwiązanie, które Cię zachwyci.