17.05.2024

Jak nosić plecak turystyczny?

Jak nosić plecak turystyczny?

Jak nosić plecak turystyczny, by wygodnie pokonać dziesiątki kilometrów? Dobrze dopasowany i pakowny plecak zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas wędrówki, a także pozwala zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy – bez niego ani rusz. Jednakże niewłaściwe noszenie plecaka może prowadzić do bólu pleców, ramion i szyi. W tym artykule przedstawimy szczegółowe instrukcje dotyczące dopasowania i pakowania plecaka turystycznego, a także podzielimy się dodatkowymi wskazówkami, które pomogą Ci prawidłowo obchodzić się z nim na wycieczce.

Jak nosić plecak turystyczny – 3 główne kwestie

Noszenie plecaka turystycznego zaczyna się jeszcze na długo przed ostatecznym wyjściem w góry. Plecak turystyczny trzeba:

  • dobrze dopasować,
  • spakować zgodnie z kilkoma zasadami,
  • nosić z… szacunkiem do swoich pleców.

Wiele załatwia już prawidłowy dobór plecaka. O możliwość optymalnego dopasowana anatomicznego dba przede wszystkim system nośny z paskami piersiowymi i regulacją szelek. Tym porządny plecak odróżnia się od toreb codziennych, podskakujących na plecach przy każdym gwałtowniejszym ruchu. Nie obędzie się bez zakupu solidnego modelu, np. marki Salomon – sprawdź kolekcję u oficjalnego dystrybutora: https://megaoutdoor.pl/plecaki_salomon – Deuter, Regatta czy The North Face.

Dopasowanie plecaka

Plecak z nowoczesnym systemem nośnym zorganizowany? To czas użyć tego systemu jak zawodowy górołaz. Rozluźnij wszystkie paski i klamry plecaka. Załóż torbę na siebie i wykonaj poniższe instrukcje.

  • Wyreguluj długość szelek, tak aby górna krawędź plecaka znajdowała się tuż poniżej kości obojczyka. Następnie dokręć szelki, aby plecak ściśle przylegał do pleców. 
  • Dopasuj pas biodrowy tak, aby szczelnie przylegał do ciała. Nie może powodować przy tym uciskającego dyskomfortu. Ścisłe dopasowanie jest konieczne, bo ten pas ma za zadanie przeniesienie części ciężaru z kręgosłupa na biodra.
  • Zapnij i dociśnij pas piersiowy. Ten pas zapobiega przesuwaniu się plecaka podczas ruchu.
  • Jeśli plecak ma dodatkowe pasy, poświęć chwilę na dostosowanie każdego z nich.
  • Optymalna długość plecaka to taka, aby jego dolna krawędź znajdowała się na wysokości kości biodrowych.
  • Upewnij się, że plecak nie przesuwa się podczas chodzenia. Poskacz, przejdź się po schodach w górę i w dół.
  • Dopasuj plecak na tych ubraniach, w których planujesz wędrować. To ważne zwłaszcza w zimie – gruba kurtka dużo zmienia.

Uwaga: nie każdy plecak pasuje do każdego! Upewnij się, że wybierasz plecak o odpowiednim rozmiarze i kształcie do swojej sylwetki. Wyreguluj paski zaraz po otrzymaniu przesyłki z plecaki (albo jeszcze w sklepie). Jeśli mimo wszelkich starań plecak łatwo ulega przemieszczeniu, poszukaj innego modelu.

Pakowanie plecaka

Po dopasowaniu plecaka należy go odpowiednio spakować. Właściwe ułożenie ekwipunku wpływa na komfort noszenia torby równie mocno, co regulacje systemu nośnego. Ciężar równomiernie rozłożony na plecach poprawia równowagę i ułatwia poruszanie się po nierównym terenie.

  • Ciężkie przedmioty ułóż bliżej pleców. Umieść najcięższe przedmioty, takie jak woda i żywność, blisko pleców, aby zoptymalizować środek ciężkości.
  • Wypełnij wolne przestrzenie. Użyj lżejszych przedmiotów do wypełnienia pustych przestrzeni w plecaku. To pozwoli zapobiec przesuwaniu się zawartości.
  • Ciężar ma być równy po obu stronach przez cały czas noszenia. Przy pakowaniu i samym noszeniu uważaj, by torba z jednej strony nie zrobiła się cięższa.
  • Często używane przedmioty umieść w łatwo dostępnych kieszeniach. Najlepiej w kieszeniach zewnętrznych. Nie będziesz musiał często przegrzebywać plecaka i niszczyć podręcznikowego ułożenia.
  • Plecak powinien ważyć maksymalnie 25-30% idealnej wagi Twojego ciała. Idealnej według wskaźnika BMI! Dlatego nie przesadzaj z ilością zapasowych rzeczy, zapakuj to, co realnie potrzebne.

To, jak plecak będzie roznosił ciężar ekwipunku na Twoim ciele, jest bardzo istotne z perspektywy biomechaniki. Poprawne spakowanie jest niezbędne, by nosić plecak turystyczny poprawnie, wygodnie i zdrowo.

Na wyprawie

Dopasowany, dobrze spakowany plecak, trzeba teraz przetransportować!

  • Prawidłowa postawa. Stań z lekko opuszczonymi ramionami i naturalnie wyprostowanymi plecami. Unikaj garbienia się i mocnego wyginania pleców.
  • Robienie przerw. Regularnie rób krótkie przerwy, aby odpocząć i rozprostować plecy. Szczególnie ważne jest robienie przerw podczas wspinaczki po stromych zboczach. Rób 5 minut przerwy co około 30 minut wędrówki (jeśli potrzebujesz, to rób częściej!). W tym czasie usiądź, zdejmij plecak i wykonaj szybkie rozciąganie pleców.
  • Używanie kijów trekkingowych. Kije trekkingowe pomagają rozłożyć ciężar górne kończyny, zmniejszając obciążenie pleców i kręgosłupa. Zadbają również o stabilność Twojego kroku na urozmaiconych terenach – z ciężkim balastem trudniej pokonać takie odcinki. Używaj kijów naprzemiennie, stawiając jeden kij przed sobą, a drugi z tyłu. Podczas wspinaczki po wzniesieniach używaj kijów, aby pchać się do góry. Przy schodzeniach ze wzniesień korzystaj z kijków, aby kontrolować prędkość i stabilność kroku.

Kijki zawsze warto mieć, jeżeli czujesz, że plecak jest problematycznie ciężki. Nie lekceważ roli przerw, a w ich trakcie poświęć moment na rozciągnięcie zmęczonych mięśni pleców.

Podsumowanie

To, jak nosić plecak turystyczny… wykracza daleko poza samo noszenie. Zaczyna się od dokładnej regulacji całego systemu nośnego, a potem przechodzi do drobiazgowego pakowania. Na wyprawie z ciężkim bagażem warto mieć ze sobą kijki – używanie ich pomoże częściowo odciążyć plecy. Podczas wycieczki rób krótkie przerwy, podczas których zdejmiesz plecak i porozciągasz górę ciała. Pamiętaj, że waga plecaka turystycznego nie powinna przekraczać 30% idealnej wagi dla Twojego wzrostu!