14.05.2024

Dobry polar męski – jak go wybrać?

Dobry polar męski – jak go wybrać?

Polar jest niezwykle popularnym rodzajem odzieży. Właściwości tego wyjątkowego materiału sprawiają, że ubrania wykonane z niego są praktyczne i sprawdzają się nie tylko na co dzień, ale i w bardziej wymagających warunkach. Jak więc wybrać dobry polar męski? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów, aby cieszyć się w pełni funkcjonalną odzieżą? Sprawdź!

Dobry polar męski – co musisz wziąć pod uwagę podczas wyboru?

Jeśli interesuje Cię dobry polar męski, musisz wiedzieć, że nie ma jednego modelu, który pasowałby wszystkim mężczyznom. Wiele zależy od Twoich oczekiwań i potrzeb – to właśnie one powinny być stawiane na pierwszym miejscu. Poniższe informacje pomogą Ci je określić, a następnie znaleźć idealny polar dla siebie.

Polar klasyczny czy odblaskowy?

Pierwszą kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, wybierając dobry polar męski dla siebie, jest to, aby był on dopasowany do warunków, w których planujesz go nosić. Najczęściej odpowiednim zakupem będzie model klasyczny – jedno- lub wielokolorowy. Może być on sprawdzać się zarówno na co dzień, podczas aktywności, jak i w wielu przypadkach w pracy.

Ważną kategorią są jednak polary odblaskowe, które możesz obejrzeć m.in. https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-polary-sofshelle. Taka odzież spełnia szczególne zadanie, gdyż zapewnia bezpieczeństwo podczas wykonywania swoich obowiązków. Najczęściej jest wykorzystywana przez osoby pracujące na zewnątrz.

Polar odblaskowy różni się od klasycznego polaru nie tylko swoim kolorem, który jest jaskrawy – zazwyczaj żółty lub pomarańczowy. Na odzieży znajdują się także specjalne pasy odblaskowe, które zapewniają pracownikowi widoczność nawet w najtrudniejszych warunkach. Konieczność noszenia takiej odzieży na określonych stanowiskach jest regulowana prawnie.

dobry polar męski z odblaskami
Dobry polar męski do pracy? Na wielu stanowiskach, gdzie jest ograniczona widoczność, będzie on koniecznością.

Grubość polaru, czyli o gramaturze

Dobry polar męski musi posiadać odpowiednią grubość, dzięki czemu będzie spełniał swoje zadanie. Im niższa gramatura, tym odzież jest cieńsza. W sklepach najczęściej można spotkać polary o gramaturze oscylującej między 100 g/m2 a 300 g/m2, a zdecydowanie większość modeli występuje w wartości środkowej, czyli 200 g/m2.

Decydując się na polar, musisz wiedzieć, że taka odzież nie grzeje, a jedynie zatrzymuje wytworzone przez Ciebie ciepło. Dlatego materiał jest tak lekki i miękki – składa się z poliestru o fakturze malutkich rurek, które są wypełnione powietrzem. To właśnie dzięki temu odzież polarowa gwarantuje komfort cieplny.

Polary o gramaturze 100 g/m2, tzw. setki, stanowią zazwyczaj jedną z warstw, która znajduje się blisko ciała. Oczywiście mogą być noszone samodzielnie, jako odzież wierzchnia, jednak zdecydowanie częściej wykorzystuje się je podczas aktywności, np. chodzenia po górach. Taka warstwa stanowi izolację i powinna dobrze przylegać do ciała.

Popularne polary o gramaturze 200 g/m2 świetnie sprawdzają się zarówno jako warstwa zewnętrzna, jak i wewnętrzna. Ich zaletą jest to, że nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca, dzięki czemu można łatwo je przechować, np. w plecaku, podczas spaceru czy innej aktywności.

Do grubych polarów należą modele o gramaturze 300 g/m2 i wyższej. Taką odzież spotkasz przede wszystkim w sklepach sportowych, gdyż bluzy o tej grubości zazwyczaj wykorzystywane są właśnie jako element stroju przeznaczonego do aktywności. Mogą być noszone na co dzień, jednak nie są tak wygodne jak modele o niższej gramaturze – są bardziej sztywne, przez co mogą nieco ograniczać ruchy.

Wiesz już więc, od czego zależy grubość polaru. Jednak czy wyższa gramatura zawsze oznacza odzież, która jest cieplejsza? Zdecydowanie nie. Producenci ubrań polarowych nieustannie proponują nowe rozwiązania, które pozwalają osiągać wysoki komfort cieplny przy cieńszych materiałach. Dlatego zawsze poza gramaturą zwracaj uwagę także na wykorzystane technologie.

Dobry polar męski – co z suwakiem?

Wybór polaru męskiego może budzić wiele pytań. Często taką kwestią jest to, czy wybrać odzież zapinaną na suwak, czy wkładaną przez głowę. A może lepiej zdecydować się na model z krótkim suwakiem i stójką? Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest oczywiście model rozpinany – można go łatwo zdjąć lub w razie potrzeby tylko rozpiąć bez potrzeby zdejmowania. Taki wybór ma też swoje wady. Przez suwak może przenikać zimno. Należy szukać modeli, które posiadają „ukryty zamek. Na wybór wpłynie więc, gdzie planujesz nosić swój polar.

Dobry polar męski bez suwaka dla wielu osób jest wygodnym rozwiązaniem, gdyż taka opcja zmniejsza wagę odzieży – jest to szczególnie ważne podczas aktywności. Dodatkowo są i tacy mężczyźni, którym nie przeszkadza wkładanie bluzy polarowej przez głowę.

Polar to pełen wszechstronności materiał, który sprawdzi się nie tylko podczas aktywności outdoorowych, ale i na co dzień. Ważną kategorią są modele odblaskowe, które wykorzystywane są podczas pracy w wymagających warunkach. Na grubość wybranego modelu wpływ ma nie tylko gramatura materiału, ale i zastosowane podczas jego tworzenia technologie. Biorąc pod uwagę te główne czynniki i analizując swoje potrzeby, będziesz w stanie znaleźć dobry polar męski dla siebie.