21.11.2022

Jak nie bać się dentysty? Sprawdzone porady

Jak nie bać się dentysty? Sprawdzone porady

Wizyta u dentysty u niejednej osoby powoduje nieprzyjemne skojarzenia. Dla niektórych nie są one jedynym doznaniem, gdyż może towarzyszyć im nawet lęk, uniemożliwiający regularne pojawianie się u tego specjalisty. Jeśli należysz do tej grupy i chcesz zwiększyć swój komfort przed i w trakcie spotkania ze stomatologiem, pomogą Ci w tym konkretne wskazówki! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak nie bać się dentysty? Czy wystarczy wybór lekarza, którego gabinet zaopatruje sprawdzony sklep dentystyczny? Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej? Czytaj dalej, aby zgłębić ten temat!

Jak nie bać się dentysty? Zacznij od solidnych podstaw

Lęk przed dentystą może zostać przekazany przez rodziców, jeśli sami unikają lub niepotrzebnie panikują przed wizytą u tego specjalisty. Może on także pojawić się w wyniku nieprzyjemnych doświadczeń z przeszłości, np. bolesnego leczenia, konieczności pojawiania się w gabinecie kilka razy z tym samym problemem czy znieczulenia, które nie do końca zadziałało. Szczególnie w tych przypadkach pomocne często okazuje się wybranie stomatologa, który posiada bogate doświadczenie i budzi zaufanie. Bardzo ważne jest, żeby wykorzystywał sprawdzone narzędzia i urządzenia, żeby klinika była wyposażone w nowoczesny technologicznie sprzęt.

Często jednak potrzebne jest po prostu zaufanie do konkretnej osoby, w której ręce się oddajemy. Dlatego jeśli nadal zmuszasz się do chodzenia na wizyty do miejsca, w którym coś poszło nie tak podczas leczenia i wywołuje to w Tobie za każdym razem ogromny lęk, dobrym krokiem może być zapisanie się na kolejny przegląd do nowego lekarza. Nieznane i nowe miejsce również może wydawać się straszne, jednak jest kilka sposobów, które pomogą Ci wybrać najlepszego specjalistę.

Przede wszystkim możesz skorzystać z poleceń znajomych i rodziny. Poczytaj także opinie w internecie, zajrzyj na strony internetowe konkretnych klinik czy gabinetów i zapoznaj się z informacjami o wybranych stomatologach. Jeśli w recenzjach brakuje Ci informacji o danym lekarzu, wejdź na portal Znany Lekarz – tam często możesz znaleźć opinie o konkretnym specjaliście, a także skontaktować się z nim bezpośrednio poprzez wiadomość prywatną. Pozwoli Ci to od razu dopytać o wszystkie interesujące szczegóły i budować od początku więź zaufania.

Znalezienie odpowiedzi na pytanie „jak nie bać się dentysty?” jest bardzo ważne. Od niego może zależeć nie tylko piękny uśmiech, ale i zdrowie całego organizmu.

Pamiętaj o regularnych przeglądach – zbuduj z nich nawyk

Osoby, które zastanawiają się, jak nie bać się dentysty, często w efekcie strachu unikają regularnych wizyt stomatologicznych. A jest to pierwszy krok to powstawania ubytków, które w przyszłości będą wymagały leczenia. Dlatego warto zaplanować sobie regularne wizyty profilaktyczne, podczas których zostanie wykonany przegląd oraz higienizacja. Zabieg czyszczenia z kamienia nie jest bolesny, a pozwoli przyzwyczaić się stopniowo i do wykonywania przez specjalistę czynności w jamie ustnej. To dobry pierwszy krok, który umożliwia budowanie pozytywnych skojarzeń.

Szukać informacji o planowanym zabiegu czy unikać tego tematu?

Odpowiedź na pytanie: „jak nie bać się dentysty?” często nie jest taka sama dla każdego. Oznacza to, że niektóre osoby lubią rozmawiać o zbliżającej się wizycie, a nawet szukać na własną rękę informacji o tym, jak będzie przebiegał zabieg, np. w przypadku leczenia kanałowego czy chirurgicznej ekstrakcji zęba. Wiele osób czuje się wtedy pewniej, mają wiedzę i mogą przygotować się psychicznie do zbliżającej się wizyty. To daje swego rodzaju poczucie kontroli, które może pomóc i wpływa pozytywnie na komfort podczas zabiegu.

Jednak jeśli czytanie opinii i doświadczeń innych o wyrywaniu ósemki, które zbliża się wielkimi krokami, wywołuje u Ciebie objawy stresu i zaczynasz panikować, a jednocześnie nie możesz powstrzymać się przed dalszym szukaniem informacji, lepiej zaprzestać tego działania. Nie jest ono dobre, a może tylko pogłębiać Twój lęk i sprawić, że poprzedzające wizytę tygodnie czy dni staną się nie do wytrzymania. Lepiej poświęć ten czas na medytację czy uczenie się technik oddechowych, które mogą okazać się wsparciem także podczas wizyty.

Nie bój się prosić o znieczulenie lub gaz rozweselający

Korzystanie ze znieczulenia może znacznie poprawić Twój komfort podczas wizyty. Dlatego jeśli stomatolog nie zaproponuje go sam, nie bój się poprosić! Coraz więcej gabinetów reklamuje się jako miejsca bez bólu i znieczulenie jest w nich podawane zawsze, nawet przy małych ubytkach. W ten sposób doznania bólowe zostają ograniczone do zera. Dodatkowo pamiętaj, że nie każdy jest taki sam i znieczulenie może działać inaczej na dwie pozornie podobne do siebie osoby. Dlatego jeśli czujesz ból w trakcie leczenia, poinformuj i tym lekarza, aby mógł zaaplikować dodatkową dawkę. Jeśli i tak się boisz bólu, a będziesz próbował „wytrzymać”, takie doznanie może pogłębić Twój lęk podczas kolejnej wizyty.

Coraz popularniejszą metodą znieczulania jest gaz rozweselający, który aplikowany jest pacjentowi poprzez sedację wziewną. Wdycha on gaz poprzez specjalną maseczkę przez cały czas trwania zabiegu. Mięśnie relaksują się i osoba pod jego wpływem przestaje odczuwać lęk. Po zakończeniu leczenia czy ekstrakcji pacjentowi zostaje podany tlen, dzięki czemu bez skutków ubocznych wraca on do rzeczywistości.

Skorzystanie z pomocy psychologicznej to nie wstyd

Jeśli powyższe metody nie działają, a kwestia tego jak nie bać się dentysty spędza Ci sen z powiek, najlepszym krokiem będzie skonsultowanie się z psychoterapeutą. Czasem już jedno spotkanie może zmienić Twoje postrzeganie problemu – specjalista pomoże Ci go zrozumieć i zaproponuje konkretne wskazówki do stosowania na co dzień, a także podczas wizyty. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem uzyskanym w bezstresowy sposób.