11.08.2022
Czym kierujesz się, wybierając dla siebie nowe ręczniki łazienkowe? Niech zgadnę. W głównej mierze zwracasz uwagę na ich wygląd oraz dopasowanie do wystroju łazienki. Następnie sprawdzasz jeszcze rodzaj zastosowanego materiału i jeśli jest to bawełna, frotte, mikrofibra czy bambus, kupujesz dany model.
Aby jednak być w pełni zadowolonym ze swojego zakupu, kluczowa będzie także gramatura ręcznika. Co to za parametr i jaka wartość będzie najlepsza? Postaram się odpowiedzieć na te pytania w dzisiejszym artykule!
Na samym początku warto dowiedzieć się, czym właściwie jest gramatura ręcznika. Znając to pojęcie, zdecydowanie ułatwisz sobie wszelkie zakupy tekstyliów łazienkowych. Pod określeniem tym kryje się zatem informacja, ile waży metr kwadratowy materiału, z którego został wyprodukowany ręcznik. Wartość tę najczęściej wyraża się w jednostce g/m2. Niekiedy możesz spotkać się jednak także ze skrótem GSM – grams per square meter. Takie oznaczenie pojawia się najczęściej wtedy, gdy kupujesz produkty wytworzone poza granicami naszego kraju.
Oczywiście sama gramatura nie odnosi się wyłącznie do ręczników. Wartość tę spotkasz także, kupując inne wyroby tekstylne – wszelkiego rodzaju pościele, prześcieradła bawełniane czy frotte oraz oczywiście odzież. Im wyższa będzie, tym tkanina grubsza i bardziej odporna na zniszczenia. Niskie parametry nie zawsze świadczą jednak o gorszej jakości. Są przecież wyroby, które powinny być lekkie i przewiewne. Wtedy oczywiście warto pokusić się o niższą gramaturę.
Po co Ci jednak informacja, jak grube są dane ręczniki? Gramatura wpływa bowiem na wiele ważnych aspektów tych tekstyliów. W pierwszej kolejności jest nieco powiązana z rodzajem zastosowanego splotu materiału. Im wyższa gramatura, tym wykończenie jest bardziej zbite, a poszczególne włókna znajdują się bardzo blisko siebie.
Ręczniki stają się przez to niezwykle miękkie oraz mięsiste. Między poszczególnymi pętelkami nie widać wtedy żadnych przerw czy luk. To z kolei sprawia, że tekstylia stają się bardzo trwałe, mocne i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.
Gramatura odpowiada także za chłonność ręczników. Im jest wyższa, tym tekstylia pochłaniają większą ilość wody w krótszym czasie. Szybko się więc nimi wytrzesz i dokładnie osuszysz całe swoje ciało. Jest jednak tutaj także druga strona medalu. Taki ręcznik będzie potrzebował więcej czasu, aby dokładnie wyschnąć. W przypadku wilgotnych łazienek może to być problem. Zanim materiał się dobrze osuszy, mogą już pojawić się na nim bakterie i drobnoustroje, wywołujące np. nieprzyjemny zapach.
Do tego warto podkreślić, że gruby materiał będzie też dość ciężki i poskładany zajmie dużą ilość miejsca. W przypadku mniejszych mieszkań oraz małej ilości przestrzeni do przechowywania warto o tym pamiętać.
Teraz czas odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka gramatura ręcznika będzie najlepsza. Nie jest to wszystko jednak takie zero jedynkowe. Nie da się określić jednej wartości, której powinieneś szukać. Dużo zależy od Twoich potrzeb, preferencji i tego, gdzie będą używane ręczniki. Podzieliłam więc tę część na trzy grupy. Podpowiem, co sprawdzi się dobrze w domu, w hotelu oraz podczas wyjazdów czy wyjść na siłownię bądź basen.
Zacznijmy od tego, jak gruby powinien być domowy ręcznik. Jaka gramatura sprawdzi się w tym przypadku? Przeważnie będzie to wartość oscylująca w granicach 400-550 g/m2. Tekstylia będą wtedy bardzo miękkie, miłe w dotyku i puszyste. Świetnie poradzą sobie z dokładnym osuszeniem ciała. Nic nie powinno ich także uszkodzić. Takie ręczniki możesz spokojnie prać w nawet 40-60 stopniach Celsjusza.
Gramatura 400-550 g/m2 sprawi także, że tekstylia dość szybko wyschną. Dużo zależy jednak od warunków panujących w łazience. Niekiedy lepiej więc suszyć je poza tym pomieszczeniem. Unikniesz w ten sposób pojawienia się nieprzyjemnego zapachu wywołanego bakteriami oraz drobnoustrojami. Jeśli warunki na to pozwalają, ręczniki susz np. na balkonie.
Pamiętaj więc, że gramatura 400-550 g/m2 najczęściej polecana jest w przypadku tekstyliów używanych w domu.
Nieco inaczej będzie przy ręcznikach używanych w hotelach czy wszelkiego rodzaju miejscach noclegowych. Wtedy produkty muszą być o wiele grubsze. Zaleca się więc zakup tekstyliów o gramaturze wyższej niż 550 g/m2. Dlaczego? Sprawa jest dość prosta.
Ręczniki hotelowe używane są przez wiele różnych osób. Po zakończeniu każdej wizyty tekstylia muszą być więc dokładnie wyprane. Używa się wtedy bardzo wysokich temperatur, by dokładnie oczyścić materiał i pozbyć się z niego wszelkich drobnoustrojów oraz bakterii. Ręcznik automatycznie musi być więc grubszy i trwalszy, by mógł służyć w nienaruszonym stanie przez lata. Z tego powodu do hoteli i miejsc noclegowych należy wybierać tekstylia o gramaturze ponad 550 g/m2.
Na koniec zostały jeszcze tzw. wychodzące ręczniki. Gramatura tekstyliów, które chcesz zabrać ze sobą w podróż, na wakacje, siłownię czy basen, powinna być nieco niższa. Zaleca się najczęściej, by była to wartość do 400 g/m2. Dlaczego?
Tekstylia te wciąż będą dość chłonne, jednak przy okazji także lekkie, poręczne i cienkie. Przez to szybko wyschną, a do tego zmieścisz je bez większego problemu w tak naprawdę każdym bagażu. Wiadomo, że nikt nie chciałby, żeby jego ręcznik zajmował połowę walizki. Lepiej więc mieć w swoim domu kilka tekstyliów o nieco niższej gramaturze i zabierać je ze sobą na wszelkiego rodzaju wyjazdy.
Wiesz już, jaka gramatura ręcznika jest najlepsza. Czy jeszcze coś powinieneś wiedzieć o tekstyliach i tym parametrze? Wyżej wymienione informacje zdecydowanie powinny Ci wystarczyć. Kieruj się nimi, gdy następnym razem będziesz wybierać tego typu produkty. Z pewnością będziesz wtedy zadowolony i w pełni usatysfakcjonowany. Aby ręczniki służyły Ci dłużej, pamiętaj natomiast oczywiście o odpowiednim sposobie ich konserwacji oraz prania.
Zawsze sprawdź więc, co zaleca producent. Stosuj się do wszelkich wskazówek, a z pewnością ręczniki będą służyły Ci długi czas. Do tego nigdy nie łącz w praniu tych tekstyliów z innymi elementami np. garderoby. Unikaj stosowania proszku, który może oblepiać poszczególne włókna, powodując, że materiał będzie bardzo szorstki. Płyny zmiękczające także nie są wskazane – obniżają chłonność tkaniny.
Gdy będziesz o tym wszystkim pamiętać, z pewnością będziesz zadowolony ze swoich ręczników. Podchodź więc do ich zakupu rozsądnie, pierz zgodnie z zaleceniami i ciesz się wysoką chłonnością!