29.07.2022

Czy kurierzy pracują w sobotę?

Czy kurierzy pracują w sobotę?

Czy kurierzy pracują w soboty? Popularność zakupów online z roku na rok rośnie. Ich niewątpliwym plusem jest wygoda – wszystko możemy załatwić bez wstawania z fotela. Wystarczy kilka kliknięć i nasze zamówienie zaczyna się materializować. O ile jednak przy stacjonarnych zakupach zwykle od razu otrzymujemy wybrany produkt, o tyle przy korzystaniu z e-commerce musimy czekać na dostarczenie paczki. Stąd często pojawia się pytanie: czy kurierzy pracują w sobotę?

Ta wątpliwość dotyczy przede wszystkim paczek zamówionych w czwartek i piątek. Istnieje bowiem ryzyko, że weekend spędzą w sortowni. Tymczasem często na zakupy pod koniec tygodnia decydujemy się właśnie z myślą o weekendzie. Czy w sobotę pracują kurierzy? Które firmy oferują taką możliwość? Czy każda paczka zostanie dostarczona w sobotę?

Dostarczanie przesyłek – najważniejsze zasady

Standardowo kurierzy pracują w dni robocze. Dla większości z nich początkiem pracy jest godzina 8. W związku z planowaniem trasy z paczkami wyruszają jednak dopiero kilkadziesiąt minut później. Ci, którzy zaczynają nieco później, kończą natomiast o godz. 17-18. Potem trudno już otrzymać paczkę.

Zwykle jesteśmy jednak w stanie wybrać godzinę dostarczenia przesyłki. Taką opcję udostępnia większość firm kurierskich. Podobnie jest zresztą w przypadku możliwości śledzenia przesyłki. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasza paczka faktycznie została nadana i zbliża się do naszego domu. A także lepiej zaplanować swój dzień – nawet zamawiając kuriera na konkretną godzinę, czas jest podany jedynie orientacyjnie.

Czy firmy kurierskie pracują w soboty? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Czy zatem piątkowe popołudnie to ostatni moment na dostarczenie przesyłki, czy kurierzy pracują w sobotę? Z uwagi na duże zapotrzebowanie na rynku, coraz więcej firm kurierskich udostępnia możliwość zamówienia paczki z dostawą w sobotę. Liczba kurierów pracujących w weekend jest mniejsza niż w tygodniu roboczym, ale stale wzrasta.

Nie każda przesyłka dotrze jednak do zamawiającego w sobotę. W większości firm dostarczaniem paczek w weekend zajmują się tylko niektóre oddziały. W praktyce najczęściej funkcjonują one w największych miastach i to tam klienci mają szansę na to, że ich zamówienie zostanie dostarczone jeszcze przed niedzielą.

Jeśli oczekujemy, że przesyłka dotrze do domu w sobotę, trzeba również wybrać odpowiednią opcję dostawy. W firmach kurierskich, które działają w Polsce, sobotnie dostarczenie przesyłki jest bowiem zazwyczaj opcją dodatkową. Trzeba ją zaznaczyć już na etapie składania zamówienia.

Niestety, najczęściej wiąże się ona również z dodatkową opłatą. Nie jest ona wysoka, ale jednak należy doliczyć ją do kosztów.

kurierzy pracują w soboty
W większości przypadków doręczenie przesyłki w weekend wiąże się z dodatkowymi kosztami

Czy kurierzy pracują w soboty? Firmy, które dostarczą paczkę w weekend

Poszczególne przedsiębiorstwa kurierskie traktują doręczanie przesyłek w sobotę w odmienny sposób. Warto więc sprawdzić, jakie standardy obowiązują w wybranej firmie.

DHL – dostawa w sobotę

Kurierem, którego możemy spodziewać się w sobotę, jest pracownik firmy DHL. To przedsiębiorstwo udostępnia taką opcję w ramach usługi dodatkowej. Można ją wybrać przy zamówieniu, ale jest dostępna jedynie dla wybranych lokalizacji. Wiąże się również dodatkową opłatą. Jej wysokość to 50 procent opłaty podstawowej. Firma zaznacza jednak, że nie może być to kwota niższa niż 15 zł. 

DPD w sobotę – warunki i opłaty

W sobotę może do nas przyjechać również paczka zamówiona za pośrednictwem DPD. podobnie jak w przypadku konkurencji, taka możliwość otwiera się jednak dopiero po uiszczeniu opłaty. W tym przypadku jest to 15 zł, a w soboty doręczane są paczki o wadze do 31,5 kg. Firma zastrzega, że usługa jest dostępna tylko w niektórych placówkach. W cenniku DPD znajdziemy także usługę nadania lub doręczenia paczki w niedzielę i święta – dodatkowy koszt to 30 zł.

Kurierzy FedEx – sobota

Słynne amerykańskie przedsiębiorstwo także oferuje usługę doręczenia, jak i nadania paczki w sobotę. Podobnie jak u konkurencji, także i tutaj trzeba będzie jednak dopłacić za taką opcję. Kurier doliczy 50 procent do podstawowego kosztu doręczenia przesyłki. FedEx w ten sposób obsłuży jednak jedynie standardowe paczki i odbiorców legitymujących się wybranymi kodami pocztowymi.

Kurierzy UPS w soboty

Jeśli liczymy na dostarczenie przesyłki w sobotę, możemy także wybrać firmę UPS. Ten kurier doręcza przesyłki tego dnia zarówno do firm, jak i odbiorców indywidualnych. Usługa również dostępna jest dla wybranych adresów, ale UPS chwali się, że jej zasięgiem obejmuje 80 procent mieszkańców Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Francji, Włoch i Polski. Koszt to nieco ponad 15 zł.

Pocztex – sobota w Poczcie Polskiej

Mimo że na rynku działa wiele firm prywatnych, wciąż ważnym dostawcą pozostaje Pocztex, czyli kurier Poczty Polskiej. W standardowej ofercie dla klientów indywidualnych nie udostępnia one jednak dostarczania przesyłek w soboty. Kurierzy Pocztexu w sobotę przyjadą jedynie do klientów biznesowych – i to tylko po to, by odebrać paczkę z siedziby klienta.

Poczta Polska robi jednak od tej reguły wyjątki. W okresach, w których Polacy nadają najwięcej przesyłek, kurierzy Pocztexu pracują również w soboty. Dzieje się tak najczęściej w okresie przedświątecznym – przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Wówczas paczka może dotrzeć do odbiorcy nawet w sobotę.

InPost w sobotę

Paczkomaty mają w Polsce równie dużą popularność, co klasyczni kurierzy. Nic więc dziwnego, że również InPost w soboty udostępnia możliwość odbierania paczek w swoich urządzeniach. Taka opcja jest możliwa jedynie dla przesyłek nadanych w czwartek wieczorem lub w piątek – wcześniejsze zamówienia powinny dotrzeć do odbiorcy jeszcze przed sobotą. Dodatkowa usługa nosi nazwę “Paczka w Weekend” i jest dostępna dla wybranych lokalizacji.

kurier w sobotę z jedzeniem
W soboty możemy liczyć na dostawę jedzenia

Dostawcy jedzenia – kurierzy, którzy pracują w weekend

Czy kurierzy pracują w sobotę? Na to pytanie twierdząco odpowiadają wszyscy dostawcy jedzenia. Sieci marketów coraz chętniej oferują możliwość dostarczenia produktów również w pierwszy dzień weekendu. Robią to tym bardziej ochoczo, że ich markety są zamknięte w zdecydowaną większość niedziel. Sobota jest więc dla nich dniem szczególnie ważnym.

Weekend to także czas dużych obrotów dla firm oferujących gotowe posiłki – sieci fast foodów czy restauracji. Takie placówki nie mogą sobie pozwolić na wyłączenie możliwości dostawy w sobotę i niedzielę. Kurierzy współpracujący z takimi sieciami w większości przypadków nie tylko przywiozą posiłek każdego dnia w tygodniu, ale i o dowolnej porze, czasami nawet w środku nocy.