01.07.2024

Bieganie w lesie – 8 praktycznych wskazówek

Bieganie w lesie – 8 praktycznych wskazówek

Bieganie w lesie to idealne rozwiązanie dla miłośników ruchu i przyrody. Świeże powietrze, piękne krajobrazy i wyzwania terenowe sprawiają, że leśne ścieżki kuszą coraz więcej entuzjastów biegania. Aby jednak w pełni cieszyć się tą formą aktywności i zadbać o bezpieczeństwo, warto znać kilka praktycznych wskazówek. Oto 8 kluczowych porad, które pomogą Ci w rozsądnym, przyjemnym bieganiu po lesie – bez stresu i niespodzianek. Od doboru odpowiednich butów, przez planowanie trasy, aż po ochronę przed owadami – przezornie przygotuj się na sportową przygodę w leśnych ostępach!

Co zrobić, by bieganie w lesie było bezpieczne?

Las nie jest najbezpieczniejszym miejscem na biegowe eskapady, ale gdy zastosujesz się do poniższych wskazówek, treningowy plan pójdzie zgodnie z założeniami.

Jeżeli to możliwe, wybieraj często uczęszczane, dobrze oznakowane szlaki. Unikaj kompletnej dziczy z dala od ludzkich siedzib, bo może się tam kryć wiele niebezpiecznych zwierząt.

Poza tym, w leśnych biegach najważniejszymi sprawami jest:

  • zadbanie o dobór obuwia i odzieży;
  • zabranie kilku ważnych akcesoriów;
  • zastosowanie niezbędnych środków ostrożności.

Szczegóły poniżej!

1 – Dobierz buty

Dobór butów to kluczowy element biegania w terenie. Do biegania w leśnym terenie nie nadają się te buty, w których biegasz po szosie. Na nieutwardzonym gruncie potrzeba zupełnie innych właściwości.

Wybierz buty z głębokim bieżnikiem, stabilną konstrukcją mocno trzymającą piętę oraz wzmocnieniami w okolicy palców. Dobrym wyborem będą buty do biegania w terenie od marki Salomon, np. Salomon Speedcross lub Sense Ride 4. Możesz je zobaczyć tutaj: https://megaoutdoor.pl/buty_salomon_do_biegania_teren. Stawiając na coś od tej kultowej firmy, masz pewność co do doskonałej jakości.

buty na bieganie w lesie - salomon trailster damskie
Buty Salomon Trailster 2 GTX w wariancie damskim. Zaprojektowane z myślą o biegach terenowych. Spójrz na podeszwę – długie kołki mocno wbijają się w miękki teren, zapobiegając wpadnięciu w poślizg. Źródło: strona sklepu Megaoutdoor.

2 – Załóż chroniące ubranie

O ile tylko temperatura na to pozwala (pamiętaj, że w lesie jest dużo chłodniej), wybieraj koszulki z długimi rękawami i spodnie do kostek. Na głowę załóż czapkę z daszkiem. Postaw na długie skarpety kończące się powyżej kostki.

Tak zabudowane ubranie ochroni Cię przed kleszczami, zadrapaniami i otarciami.

kobieta biegająca w lesie w zabudowanym stroju
To odpowiedni strój na terenową eskapadę.

3 – Sprawdź prognozę pogody

Upewnij się, że przez cały dzień pogoda będzie Ci dopisywała. Nie chcesz przecież, by burza złapała Cię w dziczy 10 kilometrów od domu!

W przypadku spodziewanego pogorszenia pogody nie oddalaj się od ludzkich siedzib na więcej niż 1 kilometr. Staraj się uwinąć z treningiem jak najszybciej – to nie czas na terenowe maratony.

4 – Ściągnij aplikację śledzącą

Przed wyruszeniem pobierz na smartfona aplikację, z której udostępnisz lokalizację komuś bliskiemu. Przynajmniej jedna osoba z zewnątrz powinna w każdej chwili znać Twoje położenie.

Biegasz ze smartwatchem? Większość nowoczesnych smartwatchy z modułem GPS umożliwia szybkie wysyłanie sygnałów awaryjnych na wybrany telefon. Sprawdź, czy Twój model ma taką funkcję.

5 – Sprawdź swój las

Przejrzyj mapy lasu, w którym zamierzasz trenować. Sprawdź, którędy biegną utarte szlaki turystyczne. Unikaj brnięcia przez gęste krzaki, by nie nadepnąć na chowające się w nich zwierzęta. Biegaj wyłącznie tam, gdzie bez problemu widzisz całe podłoże.

Skontaktuj się z lokalnym oddziałem nadleśnictwa, by uzyskać informacje na temat gatunków zwierząt pojawiających się w danym rejonie.

6 – Zabierz gaz pieprzowy

Nawet drobiazgowe sprawdzenie lasu nie gwarantuje, że unikniesz nieprzyjemnego spotkania, na przykład ze zdziczałym psem. Na terenowe wypady zabierz więc poręczny gaz pieprzowy dla biegaczy. Oby nigdy się nie przydał!

7 – Spakuj plecak

Na bieganie w lesie zabierz lekki, treningowy plecak-kamizelkę. W ten sposób wygodnie przetransportujesz zapas nawodnienia i niezbędne akcesoria.

Spakuj:

  • przynajmniej 500 ml wody;
  • energetycznego batonika;
  • plastry i bandaż;
  • spray odstraszający komary;
  • telefon z naładowaną baterią i zdjęciami map lasu;
  • małą latarkę.

Latarka może się przydać nawet, gdy wybierasz się na wczesny trening. Lepiej mieć ją pod ręką w razie zgubienia drogi, a więc i długiego błąkania się.

8 – Zdejmij słuchawki

W lesie lepiej nie biegać w rytm dudniącej muzyki. Musisz słyszeć wszystko, co dzieje się dookoła.

Jeżeli nie wyobrażasz sobie cichego biegu, załóż tylko jedną słuchawkę lub zainwestuj w model słuchawek z przewodnictwem kostnym.

Podsumowanie

Bieganie po lesie może być bezpieczne, jeśli odpowiednio się przygotujesz i będziesz przestrzegać kilku ważnych zasad. Pamiętaj o podstawowych środkach ostrożności, takich jak informowanie bliskich o swoich planach, noszenie odpowiedniego sprzętu, świadomość warunków pogodowych oraz możliwych zagrożeń. Przezornie zabierz ze sobą latarkę, gaz pieprzowy, a na telefonie zainstaluj aplikację namierzającą. Nasłuchuj otoczenia, a żadne niebezpieczeństwo Cię nie zaskoczy.

Jeśli to możliwe, wybieraj często uczęszczane szlaki turystyczne i wydeptane ścieżki. Nie zapuszczaj się w gęsto zarośnięty teren.