22.06.2024

Jaka moc kosiarki? Spalinowej, elektrycznej, akumulatorowej – praktyka

Jaka moc kosiarki? Spalinowej, elektrycznej, akumulatorowej – praktyka

Jaka moc kosiarki będzie odpowiednia dla Twojego ogrodu? Odpowiedni dobór kosiarki do trawy zagwarantuje lata komfortowej pracy, a właśnie moc jest jedną z decydujących cech. Wartości znacznie się różnią w zależności od typu zasilania maszyny. Poznaj praktyczne wskazówki na temat doboru tego urządzenia, a będziesz wiedzieć, czego szukać!

Jaka moc kosiarki spalinowej i innych – co o tym decyduje?

Najważniejszą kwestią jest wielkość trawnika. Pod uwagę weź także gęstość roślinności, ewentualną obecność twardych chwastów i ukształtowanie terenu.

W zależności od napędu moc kosiarki będzie wyrażana w innych wartościach. Modele spalinowe opisuje się KM (konie mechaniczne), dla zasilanych prądem są to W (waty) i V (wolty).

Przejdźmy do konkretów – takie wartości mocy powinieneś przyjąć dla swojej kosiarki.

Moc spalinowej kosiarki

Kosiarki spalinowe są idealne do dużych trawników o powierzchni powyżej 1000 m2. Dla takich obszarów rekomendowana moc to minimum 5-5,5 KM do 7 KM. Taki wariant sprawdzi się nie tylko na zadbanym, płaskim trawniku. Imponująca moc pozwala doprowadzać do porządku nawet gęsto zarośnięte tereny działkowe z nierównym ułożeniem gleby.

Jeżeli będziesz używać kosiarki na średnim trawniku (500-1000 m2), sprawdzi się kosiarka spalinowa o mocy 3-4 KM. To wciąż na tyle mocny silnik, by radzić sobie bez problemu z gęstą trawą oraz umiarkowanymi terenowymi utrudnieniami.

Na tereny o powierzchni mniejszej 400 m2 wystarczy kosiarka spalinowa o mocy 2-3 KM. Ogólnie rzecz biorąc, na małe ogródki spalinowa kosiarka nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli teren jest bardzo trudny, może to być zasadny wybór.

Jaka moc kosiarki elektrycznej?

Kosiarki elektryczne są najlepsze do małych i średnich trawników o powierzchni do 1000 m2. Cechują się cichą pracą, w sam raz na zatłoczone osiedla, gdzie do domów przynależą niewielkie ogródki. Wymagają podłączenia do prądu za pomocą kabla.

Dla małych obszarów do 400 m2 przeznaczono kosiarki elektryczne o mocy 1000-1500 W. Średniej wielkości trawniki od 500 m2 w górę, wymagają kosiarek o mocy od 1500 do 2200 W. Na ten wyższy pułap warto postawić, gdy kosisz trawę bardzo gęstą, z chwastami.

jaka moc kosiarki elektrycznej na przykładzie silnego modelu
Mocna kosiarka elektryczna z silnikiem 2200W. Takim sprzętem bez wysiłku usuniesz bardzo gęstą trawę. Model Powermat KSE-2200M 2200W. Źródło: sklep producenta Powermat.

Kosiarki elektryczne z mocą 2000 W i więcej mogą być również używane na dużych trawnikach (powyżej 1000 m2), ale z ograniczeniem wynikającym z długości kabla zasilającego. Na takie metraże zwykle opłacalniej wypada spalinówka.

Kosiarka akumulatorowa – jaka moc?

Kosiarki akumulatorowe są odpowiednie do małych i średnich trawników o powierzchni do 800 m2. Nadają się na łatwe, płaskie ogródki, bo w porównaniu ze spalinowymi oraz elektrycznymi koleżankami są zauważalnie słabsze. Mają za to większą mobilność (brak kabla) i cicho pracują (w przeciwieństwie do spalinówek).

Co do mocy wyrażonej w watach, kieruj się wskazaniami dla kosiarek elektrycznych – 1000-1500 W na małe ogródki, 1500-2200 W na średnie. Im większy, trudniejszy teren, tym wyższa moc. Siłę akumulatorowych kosiarek częściej jednak wyraża się w woltach (od strony fizycznej napędzanie przez akumulator wygląda inaczej niż prosto z sieci) i wtedy będzie to:

  • dla małych obszarów do 500 m² -18-24 V,
  • do średnich trawników (500-800 m²) – 36-40 V.
moc kosiarki w zależności od typu - przykład akumulatorowej
Kosiarka akumulatorowa Powermat KSA-40C – mocna, napięcie akumulatora wynosi 40 V. Źródło – sklep producenta Powermat.

W opisach kosiarek akumulatorowych zawsze widnieje jeszcze jedna jednostka. Główną wadą kosiarek akumulatorowych jest ograniczony czas pracy na jednym ładowaniu, co może być problematyczne przy większych trawnikach. By uniknąć konieczności częstego ładowania, warto wybierać modele z akumulatorami o pojemności minimum 4-5 Ah (amperogodziny), aby zapewnić wystarczająco długi czas pracy.

Podsumowanie

To, jaka moc kosiarki spalinowej, elektrycznej i akumulatorówki będzie odpowiednia, zależy w pierwszej kolejności od wielkości ogrodu. W drugiej – od gęstości trawy i chwastów. Silniejsze warianty będą przydatne także na terenach nierównych. Dokładnie czytaj opisy produktów oraz zwróć równie dużą uwagę na pozostałe parametry maszyny – np. amperogodziny silników akumulatorowych kosiarek.