05.07.2024
Czy rolety wewnętrzne zatrzymują ciepło? Termoizolacja to jedna z najważniejszych kwestii odpowiadających za komfort przebywania w pomieszczeniu, a także kosztów utrzymania domu. Zimą chciałoby się zaoszczędzić na ogrzewaniu, latem stworzyć chłodną przestrzeń – tutaj dowiesz się, czy wewnętrzne rolety mogą realnie pomóc w spełnieniu tych założeń. Przeczytaj!
Tak, ale nie zatrzymują go całkowicie.
W okresie zimowym rolety mogą znacznie pomóc w zatrzymaniu ciepła wewnątrz pomieszczenia. Z kolei w letnich miesiącach odgrywają istotną rolę w blokowaniu nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Żadne rolety wewnętrzne nie zdołają jednak całkowicie odciąć pomieszczenia od warunków na zewnątrz.
Efektywność rolet w termoizolowaniu zależy od kilku czynników, takich jak:
Każdą z tych cech można indywidualnie dostosować w toku projektowania. Jeżeli szczególnie zależy Ci na poprawie izolacji, warto zwrócić się z zapytaniem do firmy zajmującej się tworzeniem osłon okiennych na zamówienie. Producent rolet okiennych będzie wiedział, jak je odpowiednio zrealizować, uwzględniając specyfikę Twojego pomieszczenia.
Dla jeszcze lepszej kontroli temperatury warto uzupełnić roletami zewnętrznymi. Takie zatrzymują ciepło nieporównywalnie skuteczniej.
Wróćmy jednak do rolet wewnętrznych i ich zdolności termoizolacyjnych. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę wybierając osłony okienne bez współpracy z producentem.
Ciepło najskuteczniej blokują rolety wewnętrzne wykonane z grubych materiałów o niskiej przewodności cieplnej. Sprawdzą się:
Najskuteczniejszym rozwiązaniem są podgumowane rolety termoizolacyjne. Warstwa gumy blokuje przepływ powietrza oraz pomaga w przyleganiu rolety do okna. Poliester, len i bawełna to dobre wybory dla pomieszczeń o nieco mniejszych wymaganiach.
Ciemne kolory rolet lepiej blokują ciepło z zewnątrz niż jasne. Takie barwy absorbują więcej promieni słonecznych, co pomaga w ograniczeniu nagrzewania się pomieszczenia. Umożliwiają całkowite zacienienie wnętrza, tworząc w czterech ścianach swoistą jaskinię.
Jeżeli ciemne rolety nie pasują do wystroju Twojego wnętrza, bez obaw – jasne też dobrze radzą sobie z termoizolacją. Zwróć po prostu szczególną uwagę na grubość i materiał wykonania. Licz się z tym, że przez jasny materiał zawsze będzie przenikała część promieniowania. Staraj się nie stawiać naprzeciwko okna obiektów, które mają tendencję do nagrzewania się.
Rolety powinny być odpowiednio dopasowane do wymiarów okna. Zamontuj rolety bezpośrednio na ramie. Pomiędzy ramą a materiałem nie powinno być dużych szczelin. W ten sposób ograniczysz przeciągi.
Oczywiście, rolety nie załatwią kwestii nieszczelnych okien, ale dzięki dokładnemu dopasowaniu ciepłe powietrze z pokoju nie będzie uciekało pod rolety. Latem zaś, gorące powietrze zgromadzone między szybą a roletą nie przedostanie się do środka.
Niektóre rolety są wyposażone w specjalne systemy uszczelniające na bokach i na dole. Takie rozwiązania warto zastosować w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach (ekspozycja południowa i zachodnia).
Jeśli zdecydujesz się na współpracę z producentem rolet na zamówienie, będziesz mieć gwarancję idealnego dopasowania wymiarów do ramy. Gotowe rozwiązania rzadko pasują jak ulał. Rolety to inwestycja na lata, więc nie oszczędzaj kosztem jakości!
To, czy rolety zatrzymują ciepło, można podsumować stwierdzeniem: tak, ale tylko do pewnego stopnia.
Ogólnie rzecz biorąc, rolety mogą działać jako dodatkowa warstwa izolacji. Każda warstwa materiału na oknach redukuje przepływ ciepła między wnętrzem a szybą. Wiele zależy jednak od cech samych rolet i sposobu montażu. Jeśli termoizolacja jest dla Ciebie bardzo istotnym czynnikiem, najlepiej zrealizuje go producent przyjmujący indywidualne zamówienia. Przy dużym problemie z temperaturą w pomieszczeniu na przestrzeni roku warto rozważyć zakup rolet zewnętrznych.