29.09.2022
Wśród najpopularniejszych metod spawania technika TIG zdecydowanie się wyróżnia. Co prawda podobnie jak w przypadku spawarek MIG/MAG, urządzenia TIG potrzebują osłony z gazu w trakcie pracy, umożliwiają jednak zdecydowanie bardziej precyzyjne łączenie metali i obróbkę nawet niezwykle cienkich elementów. Jest jednak warunek – potrzebne są odpowiednie akcesoria spawalnicze TIG.
W ich skład wchodzi kilka elementów. Część zwykle jest dostępna w komplecie ze spawarką inne trzeba dokupić osobno. Wszystkie co jakiś czas trzeba wymienić. Bez czego nie zaczniemy spawania? Poznaj najważniejsze akcesoria TIG.
Wszelkie akcesoria i osprzęt TIG dobieramy do konkretnej spawarki. Potrzebne jest więc urządzenie spawalnicze, które operuje w trybie TIG. Najpopularniejsze na rynku są obecnie spawarki inwertorowe. Takie urządzenie jest niewielkie i lekkie, można więc łatwo używać go w różnych miejscach i pracować również poza pomieszczeniem.
W sklepach ze sprzętem spawalniczym znajdziemy urządzenia wyspecjalizowane w spawaniu TIG, ale zwykle korzystniej jest zdecydować się na spawarki 2w1 lub 3w1. To uniwersalne urządzenia, które oprócz trybu TIG pozwalają na spawanie techniką MIG/MAG bądź MMA. Dzięki temu zyskujemy wszechstronny sprzęt i więcej możliwości – takie urządzenia znajdziesz na https://sklep.powermat.pl.
To właśnie do spawarki podpinamy wszelkie urządzenia spawalnicze TIG. Jednym z najważniejszych jest bez wątpienia przewód z uchwytem TIG. Te ostatnie można podzielić na dwie najważniejsze grupy.
W większości przypadków do domowego użytku lepiej nadaje się pierwszy zestaw, czyli uchwyty SR9, SR17 oraz SR26. Są chłodzone w klasyczny sposób – gazem osłonowym. Co prawda takie akcesoria TIG poradzą sobie jedynie z prądem o natężeniu maksymalnym 200A, ale do prac warsztatowych to zdecydowanie wystarcza. Dzięki takim uchwytom można wykorzystać największy atut spawarki TIG i precyzyjnie łączyć niewielkie elementy.
Drugą grupę stanowią uchwyty SR18 i SR20. Ich system chłodzenia opiera się na cieczy. W związku z tym jest bardziej wydajny. Takie uchwyty spawalnicze TIG radzą sobie z większym obciążeniem prądu oraz intensywnymi pracami. Stąd często bywają używane w zakładach produkcyjnych.
Uchwyt TIG wieńczy wspomniany przewód spawalniczy. Ten “kabel” odpowiada za wiele funkcji. Doprowadza bowiem do elektrody to, co najważniejsze i niezbędne do spawania – prąd oraz gaz osłonowy.
Akcesoria spawalnicze TIG obejmują jednak jeszcze jeden przewód – masowy. Bez niego spawanie nie będzie możliwe. Do tego trzeba dodać gaz osłonowy. Najczęściej dostarcza się go z butli. W przypadku trybu TIG podstawowym gazem jest argon. Czasami wykorzystywane są również butle z argonem z domieszką helu, nawet na poziomie 25 procent. Butle z gazem do spawania znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/spawarki-i-osprzet.
Cały zestaw spawalniczy wieńczy elektroda. Spawarki TIG współpracują z elektrodami nietopliwymi na bazie wolframu. Te wykonane w stu procentach z wolframu służą do spawania aluminium, magnezu oraz ich stopów. Do pracy z innymi metalami trzeba wybierać elektrody z dodatkami innych materiałów, od których biorą swoje nazwy: lantanowe, cyrkonowe, cerowe lub torowane.Czasami do spawarki TIG podłącza się również chłodnicę cieczy. Dotyczy to jednak urządzeń z uchwytami chłodzonymi właśnie w ten sposób.