29.09.2022

Akcesoria spawalnicze TIG. Czego potrzeba do spawania tą metodą?

Akcesoria spawalnicze TIG. Czego potrzeba do spawania tą metodą?

Wśród najpopularniejszych metod spawania technika TIG zdecydowanie się wyróżnia. Co prawda podobnie jak w przypadku spawarek MIG/MAG, urządzenia TIG potrzebują osłony z gazu w trakcie pracy, umożliwiają jednak zdecydowanie bardziej precyzyjne łączenie metali i obróbkę nawet niezwykle cienkich elementów. Jest jednak warunek – potrzebne są odpowiednie akcesoria spawalnicze TIG.

W ich skład wchodzi kilka elementów. Część zwykle jest dostępna w komplecie ze spawarką inne trzeba dokupić osobno. Wszystkie co jakiś czas trzeba wymienić. Bez czego nie zaczniemy spawania? Poznaj najważniejsze akcesoria TIG.

Podstawa, czyli spawarka z trybem TIG

Wszelkie akcesoria i osprzęt TIG dobieramy do konkretnej spawarki. Potrzebne jest więc urządzenie spawalnicze, które operuje w trybie TIG. Najpopularniejsze na rynku są obecnie spawarki inwertorowe. Takie urządzenie jest niewielkie i lekkie, można więc łatwo używać go w różnych miejscach i pracować również poza pomieszczeniem.

W sklepach ze sprzętem spawalniczym znajdziemy urządzenia wyspecjalizowane w spawaniu TIG, ale zwykle korzystniej jest zdecydować się na spawarki 2w1 lub 3w1. To uniwersalne urządzenia, które oprócz trybu TIG pozwalają na spawanie techniką MIG/MAG bądź MMA. Dzięki temu zyskujemy wszechstronny sprzęt i więcej możliwości – takie urządzenia znajdziesz na https://sklep.powermat.pl.

Akcesoria spawalnicze TIG – co jest niezbędne?

To właśnie do spawarki podpinamy wszelkie urządzenia spawalnicze TIG. Jednym z najważniejszych jest bez wątpienia przewód z uchwytem TIG. Te ostatnie można podzielić na dwie najważniejsze grupy.

W większości przypadków do domowego użytku lepiej nadaje się pierwszy zestaw, czyli uchwyty SR9, SR17 oraz SR26. Są chłodzone w klasyczny sposób – gazem osłonowym. Co prawda takie akcesoria TIG poradzą sobie jedynie z prądem o natężeniu maksymalnym 200A, ale do prac warsztatowych to zdecydowanie wystarcza. Dzięki takim uchwytom można wykorzystać największy atut spawarki TIG i precyzyjnie łączyć niewielkie elementy.

Drugą grupę stanowią uchwyty SR18 i SR20. Ich system chłodzenia opiera się na cieczy. W związku z tym jest bardziej wydajny. Takie uchwyty spawalnicze TIG radzą sobie z większym obciążeniem prądu oraz intensywnymi pracami. Stąd często bywają używane w zakładach produkcyjnych.

Przewód masowy, butla z gazem i elektrody

Uchwyt TIG wieńczy wspomniany przewód spawalniczy. Ten “kabel” odpowiada za wiele funkcji. Doprowadza bowiem do elektrody to, co najważniejsze i niezbędne do spawania – prąd oraz gaz osłonowy.

Akcesoria spawalnicze TIG obejmują jednak jeszcze jeden przewód – masowy. Bez niego spawanie nie będzie możliwe. Do tego trzeba dodać gaz osłonowy. Najczęściej dostarcza się go z butli. W przypadku trybu TIG podstawowym gazem jest argon. Czasami wykorzystywane są również butle z argonem z domieszką helu, nawet na poziomie 25 procent. Butle z gazem do spawania znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/spawarki-i-osprzet.

Cały zestaw spawalniczy wieńczy elektroda. Spawarki TIG współpracują z elektrodami nietopliwymi na bazie wolframu. Te wykonane w stu procentach z wolframu służą do spawania aluminium, magnezu oraz ich stopów. Do pracy z innymi metalami trzeba wybierać elektrody z dodatkami innych materiałów, od których biorą swoje nazwy: lantanowe, cyrkonowe, cerowe lub torowane.Czasami do spawarki TIG podłącza się również chłodnicę cieczy. Dotyczy to jednak urządzeń z uchwytami chłodzonymi właśnie w ten sposób.