13.10.2023
Rodzaje kamieni jubilerskich znacznie się od siebie różnią. W zależności od wybranej kategorii cena biżuterii, jej właściwości oraz walory estetyczne będą inne. Jak dzieli się kamienie stosowane w biżuterii? Do jakich kategorii należą najpopularniejsze gatunki? Przeczytaj!
Kamienie jubilerskie generalnie kojarzą się z luksusem, wyjątkowym pięknem i unikatowością. Takie w rzeczywistości są kamienie szlachetne – czyste, błyszczące, niezwykle wytrzymałe odmiany skał. Ich twardość wynosi przynajmniej 7 w 10-stopniowej skali Mohsa. Z uwagi na to, jak rzadko spotykamy je w przyrodzie, pozostają najdroższym rodzajem. Ceny niekiedy zwalają z nóg – i to również swoisty urok szlachetnych minerałów.
Do pracy z nimi potrzeba specjalistycznego sprzętu oraz fachowej wiedzy, toteż kamienie szlachetne kupisz przede wszystkim w salonach jubilerskich najwyższej klasy. Tylko tam masz gwarancję, że kamień naprawdę jest dziełem natury.
Zaliczają się do nich m.in.:
Do grupy szlachetnych klejnotów zaliczają się także m.in. topaz, akwamaryn, turmalin, spinel, jadeit czy tanzanit.
Kamieni półszlachetnych nie należy mylić ze szlachetnymi. W przyrodzie występują częściej, są słabiej błyszczące, nieprzezroczyste i mniej trwałe. Nie oznacza to jednak, że są bezwartościowe – nic z tych rzeczy! Półszlachetne kamienie jubilerskie są doskonałą ozdobą, o wyjątkowym uroku. Ich wygląd jest wręcz bardziej interesujący, niż czysta powierzchnia kamieni szlachetnych. Jeżeli szukasz oryginalnej ozdoby w przystępnych kwotach, kamienie półszlachetne są dla Ciebie stworzone.
Wiele kultur przypisuje im magiczne właściwości. Na przykład ametyst – według starogreckich wierzeń, spożywanie wina z ametystowych czar zapobiegało upiciu się. Malachit bywa nazywany kamieniem ciężarnych, a tygrysie oko pomaga w podejmowaniu dobrych decyzji. Niezależnie od tego, ile prawdy jest w wierzeniach, pewne jest jedno – półszlachetne kamienie zachwycają swoim całkowicie szlachetnym pięknem.
Do kamieni półszlachetnych zaliczają się m.in.:
Pogoń za pięknem klejnotów zainspirowała branżę biżuteryjną, by tworzyła własne kamienie jubilerskie. Rodzaje syntetyczne zaczęły powstawać jeszcze w XIX wieku. To kamienie wytwarzane sztucznie, o właściwościach bardzo zbliżonych do naturalnych pierwowzorów. Powstają w taki sam sposób jak naturalne, jednak procesy zostały laboratoryjnie przyspieszone. Do kamieni syntetycznych należy zaliczyć m.in. kryształy Swarovskiego.
Z uwagi na sztuczne pochodzenie, wartość syntetycznych kamieni jest znacznie niższa, niż prawdziwych kamieni szlachetnych. Wciąż jednak nie są tanie. To biżuteria z wysokiej półki jakościowej i cenowej. Mamy de facto do czynienia z takim samym kamieniem, jaki stworzyłaby natura, gdyby dać jej na to więcej czasu.
Tylko specjalista jest w stanie odróżnić kamień syntetyczny od naturalnego. Co więcej, dzisiaj nie ma kamieni jubilerskich, których branża nie byłaby w stanie naśladować.
Imitacje kamieni to najtańsza opcja na ozdoby zdobione kamieniami (albo raczej czymś, co kamienie przypomina). Wyrabia się je masowo z plastiku lub szkła.
Powstająca z nich biżuteria cechuje się słabą jakością i trwałością, a jej walory estetycznie nie umywają się do ozdób z kamieni szlachetnych, półszlachetnych i syntetycznych. Z uwagi na bardzo niskie koszty, trudno się temu dziwić i wymagać więcej.
Czy warto kupować biżuterię z tanimi imitacjami? Biorąc pod uwagę, że przepiękne ozdoby z kamieniami półszlachetnymi można dostać w bardzo przystępnych cenach… Decyzja należy do Ciebie!
Rodzaje kamieni jubilerskich różnią się wyglądem, właściwościami, metodą powstawania oraz ceną. Biżuteryjnym ideałem pozostają kamienie szlachetne, takie jak diamenty, szafiry czy rubiny. Pod względem estetyki nie ustępują im różnorodne, niezwykle interesujące kamienie półszlachetne. Tańszą, choć wciąż ekskluzywną opcją, są syntetyczne kamienie perfekcyjnie naśladujące szlachetne minerały. Na ostatnim miejscu pozostają tanie imitacje z plastiku oraz szkła.