26.02.2024

Jak zrobić ogrodzenie panelowe?

Jak zrobić ogrodzenie panelowe?

Panele ogrodzeniowe wokół działki można zamontować samodzielnie. By wykonać z nich solidne i estetyczne ogrodzenie, wystarczy dobrze zaplanować prace i pamiętać o kilku ważnych zasadach. Zobacz, jak zrobić ogrodzenie panelowe krok po kroku bez konieczności wynajmowania ekipy montażowej.

Jak zrobić ogrodzenie panelowe krok po kroku?

Krok 1. Przygotowanie terenu

Montaż ogrodzenia panelowego rozpocznij od przygotowania terenu, który ma ogradzać. Zadbaj, by na jego brzegach, gdzie będzie ustawiony płot, nic nie przeszkadzało w czasie prac montażowych. Usuń śmieci, gruz i kamienie, wytnij zarośla.

Jeśli teren jest nierówny, najpewniej trzeba będzie gdzieniegdzie nieco nadsypać lub podebrać ziemi. Przy dużym nachyleniu już na tym etapie prac podejmij decyzję o montażu ogrodzenia schodkowego.

Krok 2. Planowanie i wytyczanie ogrodzenia

Po przygotowaniu terenu zaplanuj dokładnie przebieg ogrodzenia. Najlepiej wytyczyć je tuż przy granicy działki, ale tak, by w całości znajdowało się wyłącznie po Twojej stronie. W przeciwnym razie stanie się współwłasnością sąsiada.

Na tym etapie należy też wyznaczyć miejsca pod słupki ogrodzeniowe. Wybierz miejsce na furtkę i bramę – tam ustawisz słupki początkowe i końcowe. W narożnikach zaznacz miejsca na słupki narożne. Między nimi potrzebne będą słupki pośrednie. Odstępy między nimi powinny być nieco większe niż długość panelu – zostaw kilka centymetrów na elementy mocujące.

Wzdłuż całego przebiegu ogrodzenia rozciągnij sznurek. Przyczep go do drewnianych palików, które na tym etapie prac będą imitować słupki.

Krok 3. Kopanie dołków pod słupki ogrodzeniowe

jak zrobić ogrodzenie panelowe - przygotowanie otworów pod słupki
Przy kopaniu dołków pod słupki ogrodzeniowe trzeba pamiętać o odpowiedniej średnicy i głębokości otworu. Inaczej ogrodzenie nie będzie stabilne.

W miejscach wyznaczonych na słupki wykop dołki, w których je osadzisz. Ich średnica powinna być większa od podpór o około 10-15 centymetrów.

Równie ważna jest głębokość otworów. By ogrodzenie było stabilne, słupki ogrodzeniowe należy wpuścić w ziemię na głębokość przemarzania gruntu. W zależności od regionu Polski wynosi ona od 80 cm na zachodzie kraju po 140 cm na krańcu północno-wschodnim.

Krok 4. Osadzenie słupków ogrodzeniowych

W przygotowanych dołkach trzeba osadzić słupki. Ustaw je na środku otworów i od razy wypoziomuj. Jeśli słupek nie będzie stabilny, warto obłożyć go kamieniami, sprawdzą się też specjalne podpory.

Następnie przystąp do betonowania słupków. Można zalać je własnoręcznie przygotowanym betonem lub specjalną, szybkoschnącą mieszanką wsypywaną bezpośrednio do otworów. Po zalaniu otworu betonem jeszcze raz sprawdź wypoziomowanie słupków. Masz ostatnią szansę, by ustawić je prosto względem podłoża.

Krok 5. Montaż paneli ogrodzeniowych

Po zabetonowaniu słupków trzeba poczekać kilkadziesiąt godzin, aż beton się zwiąże. Potem możesz przystąpić do mocowania samych paneli. Będziesz do tego potrzebować akcesoriów montażowych – najlepiej sprawdzają się obejmy.

Potrzebujesz trzech rodzajów tych elementów: startowych, pośrednich i narożnych. Różnią się układem śrub, którymi się je skręca. Dopasuj je do odpowiednich słupków i “złap” ostatni drut przęsła. Potrzebne będą też same śruby i podkładki – najczęściej są w komplecie z obejmami.

Co do zasady, wszystkie panele ogrodzeniowe z drutu montuje się tak samo. Trzeba tylko dobrać odpowiednią liczbę obejm do wysokości przęsła. Na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/panele-ogrodzeniowe możesz się przekonać, jak zróżnicowane pod tym względem są panele dostępne w sklepach. Przy niższych wysokościach, 123-153 cm, wystarczą po dwie obejmy na każdy słupek. Przy wyższych przęsłach bezpieczniej zastosować trzy.

Krok 6. Montaż furtki i bramy

montowanie furtki ogrodzeniowej
Furtka i brama ogrodzeniowa to ostatnie, ale bardzo ważne elementy ogrodzenia panelowego. Warto dopasować je designem do reszty płotu.

By ogrodzenie wokół działki było pełne, musisz jeszcze zamontować furtkę i bramę. Najlepiej zrobić to dopiero kilka dni po zainstalowaniu paneli, kiedy ogrodzenie się już ustabilizuje. Pamiętaj, że minimalna szerokość furtki to 90 cm, a bramy wjazdowej 240 cm. Sam ich montaż zależy od wybranego rodzaju tych elementów. Standardowe furtki i bramy osadza się jednak na zawiasach.

Podsumowanie: jak zrobić ogrodzenie panelowe samodzielnie?

Jak zrobić ogrodzenie panelowe samodzielnie? Wykonaj następujące kroki:

  • przygotuj teren pod ogrodzenie,
  • zaplanuj i wytycz jego przebieg,
  • wykop odpowiednio głębokie i szerokie dołki pod słupki ogrodzeniowe,
  • osadź i zabetonuj słupki,
  • zamontuj obejmami na słupkach panele ogrodzeniowe,
  • zainstaluj furtkę i bramę wjazdową.

Kiedy dokładnie zaplanujesz pracę i odpowiednio się do niej przygotujesz, montaż ogrodzenia panelowego okaże się zaskakująco łatwy i sprawny.