13.05.2024

Piła spalinowa czy elektryczna – którą wybrać? Poradnik

Piła spalinowa czy elektryczna – którą wybrać? Poradnik

Zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem do Twojego ogrodu będzie piła spalinowa, czy elektryczna? Oba te narzędzia mają swoje zalety i wady. Kupując takie narzędzie, należy dopasować jego cechy i przeznaczenie do swoich potrzeb. W tym poradniku przyjrzymy się więc wspólnie bliżej obu rodzajom pił. Dzięki temu z pewnością znajdziesz dla siebie idealne rozwiązanie. Gotowy? Zapraszam do lektury!

Piła spalinowa czy elektryczna? Wady i zalety obu rozwiązań

Aby dowiedzieć się, czy w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się piła spalinowa, czy elektryczna, najlepiej poznać zalety i wady obu rozwiązań. Omówię je dokładnie w poniższych akapitach. 

Plusy i minusy pił spalinowych

Zacznijmy od pił spalinowych. To narzędzia, które mają wiele walorów, jednak też kilka wad. Do zalet można zaliczyć m.in.:

 • wysoką moc – dzięki silnikom spalinowym mogą łatwo poradzić sobie z cięższymi zadaniami, takimi jak ścinanie grubych drzew czy wykonywanie prac leśnych;
 • dużą mobilność – nie są zależne od źródła zasilania elektrycznego, dlatego mogą być używane w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu;
 • wytrzymałość – konstrukcja urządzeń jest bardzo solidna, dlatego są odporne na intensywną eksploatację;
 • szybkość pracy – dzięki wysokiej mocy i prędkości obrotowej, piły spalinowe mogą przyspieszyć tempo Twojej pracy;
 • wszechstronność – takie modele sprawdzą się do większości prac związanych z wycinką i obróbką drewna;
 • długa praca na jednym tankowaniu – piły spalinowe mają dość duże zbiorniki na paliwo, dzięki czemu możesz pracować bez przymusowych przerw.

Trzeba jednak liczyć się również z tym, że piły spalinowe mają pewne wady. Jakie? Przede wszystkim takie urządzenia:

 • generują duży hałas – piła spalinowa emituje nawet 110 dB, co może być uciążliwe dla użytkowników oraz otoczenia;
 • emitują spaliny – wpływają przez to niekorzystnie na otoczenie i zanieczyszczają środowisko;
 • są ciężkie i mają duże gabaryty – przez to długa praca z nimi może okazać się bardzo wymagająca;
 • generują wysokie koszty – piły spalinowe są droższe niż elektryczne, a do tego należy dokupić do nich paliwo oraz pamiętać o odpowiedniej konserwacji.

Mimo to piły spalinowe są bardzo popularnym rozwiązaniem. Wybierają je głównie osoby, którym zależy na trwałym narzędziu o bardzo szerokim zastosowaniu. 

Plusy i minusy pił elektrycznych

A jak to jest z piłami elektrycznymi? Czy takie modele będą godne polecenia? Jakie mają wady oraz zalety? Mówiąc o plusach, należy pamiętać przede wszystkim o:

 • niższym stopniu generowanego hałasu – takie narzędzia emitują hałas na poziomie jedynie ok. 90 dB;
 • braku emisji spalin – piły elektryczne nie emitują szkodliwych substancji, co czyni je bardziej ekologicznymi i przyjaznymi dla środowiska oraz zdrowia użytkowników;
 • łatwości w obsłudze – nie wymagają mieszania paliwa ani rozruchu silnika – wystarczy podłączyć je do źródła zasilania i są gotowe do użycia;
 • niskiej wadze – są przez to wygodne w transporcie i użytkowaniu.

Jak zatem widzisz, takim rodzajem piły zdecydowanie warto się zainteresować. Bierz jednak pod uwagę także kilka ich wad, do których należy m.in.:

 • konieczność stałego dostępu do źródła zasilania – możesz używać ich jedynie w miejscach z dostępem do prądu, a kabel będzie Cię nieco ograniczać;
 • mniejsza moc – będą mniej skuteczne przy pracy z twardszymi materiałami lub przy bardziej intensywnych zadaniach;
 • ryzyko uszkodzenia kabla – zwłaszcza gdy pracuje się w terenie o zróżnicowanym terenie lub wśród gałęzi, co może prowadzić do sytuacji zagrażających zdrowiu lub nawet życiu. 

Wybierając dla siebie odpowiednią piłę, musisz więc w pierwszej kolejności przeanalizować, na czym dokładnie Ci zależy. Dzięki temu, znając wady i zalety obu rozwiązań, będziesz w stanie ocenić, które modele okażą się lepsze dla Ciebie. Szeroki wybór zarówno pił spalinowych, jak i elektrycznych, czeka na Ciebie na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-pily-spalinowe-i-elektryczne. Z pewnością znajdziesz więc coś dla siebie.

W jakich sytuacjach sprawdzi się lepiej piła spalinowa, a w jakich elektryczna?

Wady i zalety obydwu rozwiązań to jeszcze nie wszystko. Na ich podstawie można dojść do wniosku, które narzędzie sprawdzi się idealnie do konkretnych zadań czy potrzeb. 

Rozważając, czy lepsza będzie piła elektryczna, czy spalinowa, pamiętaj, że ta pierwsza jest mniej wydajna, ale przy tym lżejsza. Dobrze spisze się do podcinania drzewek i gałęzi, przygotowywania drewna na ognisko czy do drobnych prac ogrodowych. 

Modele spalinowe są o wiele solidniejsze i mocniejsze, dlatego też poradzą sobie z bardziej wymagającymi zadaniami – nawet z wycinką drzew. Mają wszechstronne zastosowanie, ale z pewnością wymagają większej wprawy i nie zawsze będą dobre dla początkujących. 

Piła elektryczna czy spalinowa? Krótkie podsumowanie

W takim razie lepsza będzie piła spalinowa czy elektryczna ? Pierwsze z rozwiązań wybierz, gdy zależy Ci na dużej mocy, mobilności i wszechstronności. To model, który poradzi sobie z każdym zadaniem i to w każdych warunkach. Będzie idealny do intensywnych prac w terenie oraz ogrodzie. 

Modele elektryczne będą z kolei lepsze dla osób początkujących oraz gdy głównie potrzebujesz piły do drobnych zadań w przydomowym ogrodzie. Ze względu na cichą pracę, okażą się lepsze na terenach dość mocno zaludnionych. Nie będziesz wtedy w żaden sposób przeszkadzać swoim sąsiadom.