06.11.2024

Ogrodzenie z siatki – co ile słupki? Porady przy stawianiu płotu z siatki

Ogrodzenie z siatki – co ile słupki? Porady przy stawianiu płotu z siatki

Siatka daje możliwość szybkiego postawienia solidnego ogrodzenia. Jego montaż nie jest zbyt skomplikowany, bez większych problemów można wykonać je samodzielnie. Do tego to rozwiązanie budżetowe, tańsze od większości alternatywnych ogrodzeń. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na słupki i ich rozstaw, to na nich opiera się bowiem ogrodzenie z siatki. Co ile słupki należy rozstawić przy siatce plecionej, a jak gęsto przy siatce leśnej?

Co ile metrów rozstawić słupki do siatki plecionej?

Siatki ogrodzeniowe są dostępne w różnych wersjach. Najpopularniejszą siatką wykorzystywaną do stawiania ogrodzeń jest siatka pleciona, nazywana również ślimakową. Nadaje się zarówno na bariery tymczasowe, jak i stałe – wokół posesji oraz domów.

Do postawienia takiego ogrodzenia potrzebne będą trzy rodzaje słupków: początkowe, pośrednie oraz narożne. Odległość między słupkami początkowymi musi być równa szerokości przyszłej bramy wjazdowej, z uwzględnieniem furtki. Zgodnie z polskimi przepisami, minimalna szerokość bramy wjazdowej to 2,2 metra, a furtki 0,9 m.

Słupki pośrednie do siatki powinny się znajdować co 2,5 metra. Taka odległość jest uznawana za optymalną, choć można nieco ją zwiększyć lub zmniejszyć. Wszystko zależy od konkretnego ogrodzenia. Jego bok wyznacza bowiem słupek narożny i pośrednie należy dopasować tak, by odstępy między nimi były mniej więcej równe.

Ogrodzenie z siatki leśnej – co ile słupki?

Nieco inaczej rozkłada się ogrodzenie z siatki leśnej. Ma nieco inną konstrukcję niż siatka pleciona, jest też lżejsza. Często wykorzystuje się ją do ogradzania lasów, pól, ogrodów czy łąk. Ma przede wszystkim powstrzymywać wchodzenie na działkę przez spore dzikie zwierzęta.

Z powodu konstrukcji siatki leśnej w jej przypadku słupków nie trzeba stawiać tak gęsto. Siatkę leśnej łatwiej będzie odpowiednio naciągnąć. Przy ogrodzeniu z siatki leśnej słupki wystarczy rozstawić co trzy metry.

Jakie słupki dobrać do ogrodzenia z siatki?

Odpowiednie naciągnięcie siatki i stabilność ogrodzenia zależy nie tylko od rozstawu, ale i doboru słupków. Do siatki plecionej najlepiej nadają się słupki metalowe, wbetonowane w ziemię. Powinny być osadzone w dołach o głębokości co najmniej 80 centymetrów i dokładnie wypoziomowane.

Przy ogrodzeniach o długości ponad 25 metrów najlepiej skorzystać również ze słupków podporowych. To elementy z pojedynczymi bądź podwójnymi zastrzałami. Są stabilniejsze, poprawiają wytrzymałość ogrodzenia.

Do ogrodzenia z siatki leśnej dobiera się słupki metalowe bądź drewniane. Nawet na długich ogrodzeniach wzdłuż działki w tym przypadku dodatkowe słupki podporowe nie będą potrzebne.

Jak samodzielnie zamontować słupki ogrodzeniowe?

Najpierw powinieneś przygotować odpowiednie otwory. Jeśli masz już wykopane dziury w ziemi na wyznaczonych miejscach, czas na osadzenie słupków. 

Pierwszym krokiem jest umieszczenie słupka w otworze i zalanie go wcześniej przygotowaną mieszanką betonową. W trakcie tego procesu szczególnie ważne jest to, aby zadbać o zachowanie pionu. Możesz sprawdzić to za pomocą poziomicy. 

Warto pamiętać, że mieszanka betonowa powinna wypełniać otwór do krawędzi, ale nie wylewać się poza niego. Aby słupek pozostał w stabilnej pozycji podczas wiązania betonu, zaleca się zastosowanie drewnianych kołków, które podtrzymają go z obu stron. Takie podparcie zapobiegnie jego przesunięciu i zagwarantuje trwałość konstrukcji ogrodzenia.

Pamiętaj, że odpowiednie osadzenie słupków daje stabilność całej konstrukcji ogrodzenia. Dlatego warto robić to z dokładnością, aby cieszyć się pięknym ogrodzeniem przez wiele lat.

Podsumowanie: ogrodzenie z siatki – co ile słupki pośrednie i narożne?

Kiedy planujesz ogrodzenie z siatki, rozstaw słupków jest jedną z najważniejszych kwestii. Przy ogrodzeniach z siatki plecionej, zwanej też ślimakową, stawiaj słupki pośrednie co 2,5 metra. Przy ogrodzeniach z siatki leśnej wystarczy stawiać słupki pośrednie co 3 metry. Trzeba tylko pamiętać, by przy wytyczaniu ogrodzenia za każdym razem najpierw wyznaczać miejsca dla słupków początkowych oraz narożnych, a dopiero potem stawiać słupki pośrednie.