20.11.2024

Dlaczego stal chirurgiczna ciemnieje? Odpowiadamy

Dlaczego stal chirurgiczna ciemnieje? Odpowiadamy

My, kobiety, uwielbiamy uzupełniać swoje stylizacje modnymi, połyskującymi dodatkami. W naszej kolekcji znajdują się kolczyki, pierścionki, naszyjniki i bransoletki, które coraz częściej są wykonane ze stali chirurgicznej. Czasami zastanawiamy się, dlaczego stal chirurgiczna ciemnieje? W tym artykule dowiesz się, jak do tego dochodzi oraz jak temu zapobiec.

Dlaczego stal chirurgiczna ciemnieje? Cechy stali

Stal chirurgiczna, inaczej stal nierdzewna, to ostatnio bardzo popularny materiał do produkcji biżuterii. Co na to wpływa? Panie uwielbiają go za niezwykłą trwałość oraz połysk. Dodatki ze stali chirurgicznej są odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Nie mają też tendencji do zmiany koloru czy ulegania przebarwieniom. 

Takie ozdoby długo zachowują swój blask i nie wymagają częstego czyszczenia ani używania do tego specjalnych środków. Część ich posiadaczek przyrównuje nawet stal do srebra czy platyny.

Co bardzo ważne, biżuteria ze stali nierdzewnej nie uczula, możesz więc nosić ją bez obawy o reakcje alergiczne na skórze. Nie jest też ciężka, co zdecydowanie wpływa na komfort jej noszenia. To bardzo ważny aspekt w przypadku kolczyków – lekkie i piękne modele znajdziesz na https://www.gal-art.pl/category/bizuteria-ze-stali-chirurgicznej-kolczyki. Jak widzisz, stal chirurgiczna ma naprawdę wiele zalet i trudno się dziwić, że producenci coraz częściej po nią sięgają.

Dlaczego stal chirurgiczna ciemnieje? Bransoletki ze stali

Bransoletki ze stali chirurgicznej to ostatnio bardzo popularne dodatki.

Co wpływa negatywnie na stal chirurgiczną?

Stal chirurgiczna, pomimo wysokiej trwałości, z czasem może nie wyglądać tak, jak na początku. Przy nieodpowiednim traktowaniu biżuterii istnieje duże ryzyko, że zacznie czernieć. Pamiętaj, by maksymalnie, a najlepiej do zera ograniczyć działanie niekorzystnych czynników i odpowiednio ją traktować. Na co trzeba uważać?

Silne substancje chemiczne

Mówi się, że żadne chemikalia nie są straszne biżuterii ze stali chirurgicznej, ale czy na pewno? Czernienie Twoich ulubionych dodatków to wynik długotrwałego narażania ich na kontakt z detergentami, perfumami czy kosmetykami z tłuszczami w składzie.

Negatywnie wpływa na nie również sól czy kwas cytrynowy. Sól, w połączeniu z wodą, może tworzyć przebarwienia na powierzchni biżuterii, a kwasek powodować matowienie. Resztki mniej lub bardziej szkodliwych produktów osadzają się na ozdobach i wchodzą w jej najgłębsze zakamarki. Jeżeli nie usuwasz ich regularnie, trudno będzie uniknąć ciemnienia stalowych dodatków.

Zanieczyszczenia

Żyjemy w świecie pełnym zanieczyszczeń. Osadzają się one nie tylko na naszych włosach czy skórze, ale także na modnej biżuterii. Występowanie w powietrzu tlenku azotu czy siarkowodoru ma negatywny wpływ na Twoje dodatki. Pierwsza z substancji powstaje na skutek wytwarzania spalin samochodowych, natomiast druga występuje w pobliżu fabryk przemysłowych. Te niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje chemiczne mogą reagować z powierzchnią stali chirurgicznej i sprawiać, że zacznie czernieć.

Wilgoć

Zastanawiasz się, dlaczego stal chirurgiczna ciemnieje? Może to wynikać ze zbyt częstego kontaktu z wodą lub osadzania się na biżuterii potu czy wilgoci z powietrza. Negatywny wpływ będzie miała zarówno woda, z której korzystasz na co dzień, jak i ta w jeziorze czy chlorowana w basenie. Kiedy wilgoć pozostaje na Twoich ozdobach, łatwo o powstawanie drobnych plam lub ciemniejszych obszarów.

Nieprawidłowa pielęgnacja

Ona również wpływa na czernienie biżuterii i w konsekwencji jej nieestetyczny wygląd. Niedokładne mycie i osuszanie stalowych dodatków powoduje, że zarówno woda, jak i preparaty do czyszczenia pozostają na ich powierzchni. Jeżeli biżuteria posiada liczne wgłębienia, osadzanie się wody i resztek produktów jest jeszcze łatwiejsze.

Dlaczego stal chirurgiczna ciemnieje? Czyszczenie biżuterii

Miękka szmatka idealnie nada się do czyszczenia biżuterii ze stali chirurgicznej.

Wysoka temperatura

Dlaczego stal chirurgiczna ciemnieje pod wpływem wysokiej temperatury, skoro wszyscy zapewniali, że jest trwała? Niestety, nawet najtrwalsze materiały do tworzenia biżuterii mogą w końcu tracić swój blask, a dodatki nie przykuwać już Twojej uwagi tak, jak kiedyś. Stal chirurgiczna, mimo że jest bardzo chwalona za swoje właściwości, nie powinna być narażana na ciepło z grzejnika, otwartego ognia w kuchence gazowej czy suszarki do włosów.

Zbyt niska jakość stali

W skrajnych przypadkach może okazać się, że do produkcji biżuterii użyto stali chirurgicznej o bardzo niskiej jakości. Najpopularniejsza i najbardziej trwała będzie stal 316L oraz ta z serią “300”. Wybierając tak oznaczoną biżuterię, masz pewność, że przy odpowiednim traktowaniu nie zacznie czernieć.

Zarysowania i obicia

O tym także warto wspomnieć. W ciągu dnia powierzchnia Twojej biżuterii narażona jest na zarysowania i obicia, np. w czasie kontaktu z twardymi przedmiotami czy podczas wykonywania codziennych czynności. Czasem wystarczy zwykła nieostrożność, żeby doszło do uszkodzenia powłoki ochronnej. Wówczas łatwo o czernienie błyszczących ozdób i utratę ich pierwotnego wyglądu.

Jak dbać o biżuterię ze stali chirurgicznej?

Dbanie o biżuterię ze stali chirurgicznej wiąże się z prawidłowym jej traktowaniem i odpowiednią pielęgnacją. Pamiętaj, by mając kontakt z chemikaliami, każdorazowo zakładać rękawiczki – ochroni to noszone przez Ciebie bransoletki i pierścionki przed negatywnym wpływem stosowanych substancji. 

Podczas mycia rąk, brania kąpieli, korzystania z basenu czy wysiłku fizycznego zawsze zdejmuj swoje dodatki i odkładaj je w bezpieczne miejsce. Ta sama zasada tyczy się nakładania różnego rodzaju kosmetyków, zarówno tych sypkich, jak i płynnych. Unikaj długiego przebywania w wysoko zanieczyszczonym środowisku oraz nie narażaj biżuterii na działanie wysokiej temperatury.

Kupując swoje ulubione dodatki, upewnij się, że wybierasz stop najwyższej jakości. Bardzo ważne jest również prawidłowe ich czyszczenie – ostrożne, delikatne, z zastosowaniem miękkiej szmatki, szczoteczki czy pędzelka do makijażu. Nie zapominaj, by po skończonej czynności dokładnie osuszyć biżuterię.

To, czego aktualnie nie nosisz, lepiej schować do specjalnej szkatułki, wyściełanej miękkim, przyjemnym w dotyku materiałem. Trzymając się tych zasad, Twoja biżuteria pozostanie z Tobą na długo i nie będziesz musiała już pytać, dlaczego stal chirurgiczna ciemnieje.

Dodatki ze stali chirurgicznej

Biżuteria ze stali chirurgicznej, pomimo swojej trwałości, wymaga odpowiedniego traktowania.

Zakładanie biżuterii to idealny sposób na urozmaicenie codziennej stylizacji. Decydując się na dodatki ze stali chirurgicznej, pamiętaj, że nawet tak trwały materiał może zacząć ciemnieć. Odpowiednie traktowanie biżuterii zapobiegnie takiej sytuacji.