03.01.2025
Nadruk na ubraniu to doskonały sposób na wyrażenie siebie lub stworzenie unikalnego prezentu. Powinien być trwały i dobrze wyglądać nawet po wielokrotnym praniu. Jaki nadruk na koszulce jest najtrwalszy? Poznaj najpopularniejsze techniki nanoszenia go na materiał.
Dobrej jakości nadruk będzie zdobić Twoją koszulkę przez długi czas. Jeżeli zależy Ci na oryginalnym i trwałym T-shircie, koniecznie zapoznaj się z rodzajami nadruków i konkretnymi metodami jego nanoszenia.
Sitodruk to jedna z najstarszych i jednocześnie najtrwalszych technik nanoszenia nadruków na koszulki. Polega na przepuszczeniu wzoru pokrytego farbą przez specjalne sito. Proces ten ułatwia narzędzie przypominające ściągaczkę. Następnie koszulkę suszy się w wysokiej temperaturze – to ważny krok pozwalający na utrwalenie nadruku.
Najlepszy efekt uzyskasz na T-shirtach bawełnianych, poliestrowych lub z domieszką elastanu czy wiskozy. Znajdziesz je na https://www.printsc.pl/manufacturer/malfini/koszulki.
Plusy:
Minusy:
W metodzie sitodruku farbę przepuszcza się przez sito specjalnym narzędziem.
Metoda transferowa polega na wydrukowaniu wzoru na specjalnym nośniku, np. papierze transferowym. Używa się do tego atramentów sublimacyjnych, pigmentowych lub tuszu tonera. Przy pomocy prasy termicznej nadruk wgrzewa się w tkaninę. Wysoka temperatura prasy zwiększa trwałość projektu.
Plusy:
Minusy:
To metoda znana jako druk cyfrowy. Wybrany wzór nanosi się bezpośrednio z pliku cyfrowego na koszulkę przy pomocy drukarki DTG. Specjalne tusze tekstylne wnikają głęboko w tkaninę. Ostatnim krokiem jest użycie nagrzanej prasy i wygładzenie powierzchni nadruku.
Plusy:
Minusy:
Do nanoszenia druku cyfrowego używa się drukarki DTG.
To stosunkowo nowa metoda nanoszenia nadruku na koszulkę. Wzór drukuje się w wysokiej rozdzielczości na folii transferowej. Zadanie umożliwia specjalna drukarka DTF. Następnie na folię nanosi się klej w proszku, który przyczepia się do świeżego tuszu. Całość poddaje się działaniu wysokiej temperatury, po czym przenosi przy pomocy prasy na tkaninę.
Plusy:
Minusy:
W tej metodzie zachodzi proces chemiczny o nazwie sublimacja. Barwniki w postaci stałej przechodzą w stan gazowy pod wpływem wysokiej temperatury. Wzór trzeba najpierw wydrukować na specjalnym papierze sublimacyjnym. Następnie papier przykłada się do koszulki i wygładza go mocno rozgrzaną prasą. W ten sposób barwniki trwale łączą się z tkaniną.
Plusy:
Minusy:
Do nanoszenia nadruku na tkaninę wykorzystuje się aż pięć metod. Każda z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Po zapoznaniu się z naszym artykułem wiesz już, jaki nadruk na koszulce jest najtrwalszy i który sprawdzi się w Twoim przypadku.
Artykuł sponsorowany