Zobacz jak Księżyc zaćmi Słońce.

1 sierpnia 2008 roku będziemy świadkami kolejnego zaćmienia Słońca. Warto wiedzieć, że zaćmienia zdarzają się dość często, nawet kilka razy w roku, jednak nie są one możliwe do dostrzeżenia z Ziemi, gdyż przebiegają nad powierzchnią wód. Tym razem z wielu miejsc na Ziemi widać będzie całkowite zaćmienie tarczy słonecznej przez cień Księżyca.

Niestety w Polsce nie będzie nam dane obejrzeć całkowitego zaćmienia. Będziemy jednak świadkami częściowego przysłonięcia Słońca.

Najlepsze pole do obserwacji będą mieli w Polsce mieszkańcy Suwalszczyzny. W tych rejonach będzie widoczne jak cień Księżyca przysłoni 30% powierzchni tarczy Słońca. Najmniej korzystnym dla obserwacji miejscem będą natomiast rejony północy naszego kraju, gdzie Słońce zostanie przysłonięte w 14 %. W okolicach Świnoujścia proces zaćmienia rozpocznie się od godziny 10.42. Najdłużej trwać będzie w rejonie Białostockim ? do 12.54.

Do obserwacji zaćmienia należy zaopatrzyć się w mocno przyciemnione okulary, można też skorzystać z kliszy rentgenowskiej. Dzięki nim łatwiej dostrzec to zjawisko na rażącym w oczy Słońcu.

Warto dodać, że następną możliwość obserwowania częściowego zaćmienia Słońca w Polsce otrzymamy dopiero 15 sierpnia 2010 roku.

Category(s): ze świata
Tags:

Leave a Reply