Zamek krzyżacki w Działdowie.

Z całą pewnością każdy z nas wie, kim byli Krzyżacy i jaką rolę odegrali w historii naszego kraju, jednak pomimo wszystko warto pamiętać także, że pozostawili oni po sobie wiele różnych budowli, a w szczególności zamków, których pozostałości są wspaniałą atrakcją do dzisiejszych czasów.
Jedną z takich zabytkowych budowli jest m.in. zamek krzyżacki w Działdowie. Powstawał on w latach 1344-1391 i oczywiście, jak przystało na prawdziwy zamek, również ten otoczony był murem oraz fosą, które miały chronić przed nieprzyjaciółmi. Dodatkową ochroną były także bagniste tereny, które znajdowały się z trzech stron budowli, a z czwartej do tej pory płynie rzeka Działdówka.
Niestety z upływem lat oraz pod wpływem licznych walk i najazdów zamek uległ dość znacznemu zniszczeniu i do tej pory w dobrym stanie przetrwało tylko skrzydło południowo-zachodnie, w którego piwnicach zobaczyć można sklepienia w stylu gotyckim. Obecnie trwają prace remontowe, mające na celu odnowienie wszystkich elementów zamku, które tego wymagają.

Category(s): Działdowo, zabytki
Tags: ,

Leave a Reply