Jak uniknąć odpychającego CV?

Poszukiwanie pracy rozpoczynamy zazwyczaj od przygotowania swojego CV. Curriculum Vitae to pierwszy nasz dokument, który trafi w ręce przyszłego pracodawcy. Konieczne jest więc przygotowanie go z należytą starannością. Kiedy napiszemy już swoje CV sprawdźmy czy nie popełniliśmy któregoś z najczęściej spotykanych błędów. Oto ich lista:

  • Dane osobowe z błędami. Jest kilka najważniejszych informacji, które muszą być czytelne i poprawnie podane. Niezbyt profesjonalnie wyglądają także fantazyjne adresy mailowe, których zwykle używa się tylko do korespondencji towarzyskiej.
  • Zdjęcie jak na konkurs miss. Dodawanie do CV zdjęcia nie mają na celu przekonanie pracodawcy o swojej atrakcyjności. Chodzi o to, aby zostać szybciej zapamiętanym. Jeśli nie mamy dobrego zdjęcia, które nadaje się na poważny dokument, nie dodawajmy go wcale.
  • Niepoprawna chronologia. Wykształcenie oraz drogę zawodową układa się odwrotnie. Powód jest prosty. Pracodawcę interesuje najbardziej to, co robiliśmy w ostatnim czasie, mniej to co działo się w naszym życiu 10 lat temu.
  • Dokument bez klauzuli. Każde CV powinno zawierać klauzulę, dzięki której zezwalamy rekrutującemu na jakiekolwiek działania związane z naszą osobą. Bez tego pracodawca nie ma prawa nawet skorzystać z naszego numeru telefonu.
  • Nieprawdziwe zainteresowania. Nie wolno myśleć, że w tym miejscu można napisać co nam się tylko podoba. W niektórych przypadkach zainteresowania nie mają większego znaczenia, ale zawsze świadczą o kandydacie. Niewiarygodne jest podawanie ogólnikowych przykładów, typu ?muzyka?, ?psychologia?. Dużo lepiej napisać konkretniej, jeśli oczywiście faktycznie czujemy się bardziej kompetentnym w jakiejś dziedzinie.
  • Za długie, zbyt krótkie. Standardowe CV, które nie dotyczy wysokich i specjalistycznych stanowisk, zajmuje jedną stronę A4. Niezbyt profesjonalnie wygląda CV na pół strony. Więcej kartek natomiast utrudnia zapoznawanie się z nim przez pracodawcę.
Category(s): ze świata
Tags: ,

Leave a Reply