Dobra czy zła wiadomość?

Ministerstwo Kultury prowadzi prace nad zmianą przepisów dotyczących ściągania plików muzycznych, czy filmów z Internetu. Prawo obowiązujące teraz nie uznaje zgrywania plików za przestępstwo. Muzykę i filmy można pobierać z Internetu zupełnie bezkarnie i nie grozi za to ani odpowiedzialność cywilna, ani karna.

Polskie prawo zabrania rozpowszechniania dzieł, które podlegają pod prawa autorskie. W ściąganiu chodzi natomiast o korzystanie z utworów już rozpowszechnionych. Ustawa o prawie autorskim nie uznaje takiego przypadku za wykroczenie. Dla odbiorcy nie ma także znaczenia, czy dany plik został rozpowszechniony w sposób legalny. Nie zastanawiając się nad tym, można swobodnie skorzystać z już udostępnionego w sieci utworu.

Istnieje jednak możliwość, że programy wymiany plików, z których często korzystamy, podczas ściągania automatycznie udostępniają pobierane z nich utwory. Nie będąc nawet tego świadomym możemy uczestniczyć w procederze rozpowszechniania, za który można ponieść odpowiedzialność karną.

Category(s): Internet
Tags:

Leave a Reply