Cuil zamiast Google?

Od wielu lat Google jest najchętniej używaną na całym świecie wyszukiwarką. Monopolu firmy Google nie zdołał do tej pory przerwać nikt. Ale wielu specjalistów twierdzi, że właśnie przyszedł czas na tę znaczącą zmianę. 28 lipca 2008 roku ruszyła nowa wyszukiwarka, o nazwie Cuil.

Dlaczego właśnie ten pomysł ma okazać się tak chwytliwy i obalić wieloletnią hegemonię Google?

Należy wymienić co najmniej kilka powodów, dla których warto wierzyć w sukces Cuil.

Pierwszym z nich są wyniki indeksowania. Wyszukiwarka indeksuje 120 milionów stron, używając do tego 280 maszyn z szybkością 1,5 miliarda dziennie. Drugą zaletą Cuil, wymienianą przez jej twórców, jest dużo lepszy algorytm znajdowania wyników.

Nowa wyszukiwarka prezentuje się zupełnie inaczej, od znanych nam do tej pory. Wyniki wyszukiwania nie są przedstawione za pomocą listy, ale wyświetlone w szerszej wersji w trzech kolumnach. Wyszukiwarka posiada także kilka niewielkich, ale znaczących ułatwień takich jak: wyświetlenie podobnych adresów, grupowanie wyszukań oraz automatyczne podpowiadanie frazy podczas wpisywania. Za argument można także uznać politykę prywatności. Cuil nie loguje adresów IP użytkowników oraz nie śledzi historii wyszukiwań.

Wyszukiwarka Cuil została stworzona przez osoby z szerokim doświadczeniem w dziedzinie wyszukiwania.

Category(s): Internet
Tags: , ,

Leave a Reply